Sdružení místních samospráv důrazně varuje obce i občany před manipulativní argumentací, se kterou je možné se setkat v souvislosti s Centrálním registrem dlužníků České republiky (CERD).

Ačkoliv jeho webová stránka působí dojmem oficiálního veřejného registru, jde o ryze soukromý projekt s nevalnou pověstí a skrytými vlastníky. Nyní navíc tento nástroj proti obcím využívají poskytovatelé pochybných služeb.
Centrální registr dlužníků ČR se snaží vzbudit důvěru, na jejímž základě lidem a firmám za úplatu nabízí vystavení potvrzení bezdlužnosti nebo možnost prověření bezdlužnosti jiných subjektů. Využívá k tomu webovou stránku se seriózním designem, umístěnou na intuitivně nazvané doméně www.centralniregistrdluzniku.cz
Jedním ze zásadních problémů registru je, že do něj údajného dlužníka může zapsat kdokoliv, a to klidně i na základě zcela nepravdivých skutečností. CERD totiž okolnosti zápisů nijak neprověřuje. Toho v současné době využívají poskytovatelé různých pochybných služeb, především pak prezentací v nejrůznějších webových katalozích. Obcím zasílají faktury za nevyžádané služby a hrozí jim, že v případě nezaplacení zapíšou do registru CERD, v důsledku čehož se samosprávám zkomplikuje poskytování úvěrů nebo dotací.
Tyto listiny a informace nicméně ve skutečnosti nemají žádnou zásadní hodnotu, protože státní ani finanční instituce s nimi oproti tvrzením v manipulativním sděleních nepracují. CERD se naopak stal předmětem jejich kritiky: na jeho pochybnou činnost už v minuloti upozorňovala Česká bankovní asociace, kvůli podezření z protiprávního jednání ji prověřovala také Česká obchodní inspekce nebo Úřad pro ochranu osobních údajů. Vzhledem k tomu, že provozovatel stránky sídlí v USA, jsou nicméně možnosti českých státních orgánů zasáhnout velmi omezené. Namístě je tak v případě, kdy kdokoli tímto registrem argumentuje, značná obezřetnost.