TrebicNejdříve, pro neznalé věci, bych chtěla vysvětlit, proč „kmotři“ z Třebíče. Baška byla po 2. světové válce jednou z nejvíce zničených obcí. Vypálená stavení, zničené komunikace atd. (celková škoda na majetku byla vyčíslená na 13 mil. korun – podle tehdejší měny). Byly to desítky slezských obcí, které volaly o pomoc. A právě z této skutečnosti počátkem ledna 1946 vychází celostátní výzva: akce „Budujeme Slezsko“. Mezi vybranými obcemi pro tuto pomoc byla i Baška.

Ke kmotrovství se přihlásila Třebíč a byla dohodnuta první návštěva delegace Třebíče, a to na 8. říjen 1946. Dle zápisu z obecní kroniky to byl pro občany Bašky skutečný zážitek. Velice si Třebíčanů považovali, hostili je. A jistě bylo zač. Tehdejší předseda MNV v Bašce Felix Procházka obdržel od „kmotrů“ šek na 50 tis korun s příslibem další pomoci. A pomoc nadále přicházela, probíhaly další návštěvy Třebíčanů v Bašce a naopak.

Činnost Slezské výzvy byla tehdejším Zemským národním výborem v Ostravě ukončena, i když zajištění kmotrů pro všechny potřebné obce nebylo zdaleka ukončeno. Kmotrovské vztahy ještě nějakou dobu někde pokračovaly, jinde zanikly úplně. Mezi Baškou a Třebíčí probíhala pouze příležitostná korespondence či neoficiální návštěvy jednotlivců.

K oživení vztahů dochází až koncem 80. let minulého století, do kulturního domu v Bašce přijíždí koncertovat Smíšený sbor třebíčských učitelů, Lašský pěvecký sbor v dalších letech vystupuje v Třebíči. Navštěvují se i starostové Třebíče a Bašky.

Starostka obce Baška Irena Babicová pozvala u příležitosti Mezinárodního pěveckého festivalu v Bašce ve dnech 13. - 15. května 2016 starostu Třebíče ing. Pavla Janatu a tajemníka MěÚ v Třebíči ing. Vladimíra Kazdu. Hosté byli uvítáni na OÚ Baška starostkou, místostarostou a krojovanými manžely Pobudovými, kteří jim nabídli chleba a med (tak tomu bylo i v roce 1946). Odpolední Vzpomínkové setkání, které proběhlo v zasedací místnosti OÚ Baška za účasti pamětníků Milana Janošce, Doc. Rudolfa Kořeného aj., se neslo v přátelské atmosféře plné vzpomínek a připomenutí si průběhu přátelských vztahů mezi Baškou a Třebíčí. Na promítacím plátně běžely v sestřihu ty nejdůležitější záznamy návštěv starostů i pěveckých sborů v Třebíči či v Bašce, upoutávky probíhaly i na současnou Třebíč a Bašku.

„Jsem rád, že se nám dostalo opět pozvání do Bašky, že si můžeme přiblížit atmosféru „kmotrovství“ nad touto obcí, a že vůbec tyto vztahy dočkaly dnešních dní. Děkuji všem za milé přijetí a věřím, že Bašku už nepostihnou žádné nepříjemné události, přeji jí a jejím občanům jen vše dobré,“ řekl starosta Třebíče ing. Pavel Janata.

Následující dva dny pak byly naplněny krásnými zpěvy účastníků Mezinárodního festivalu pěveckých sborů, hosté byly nadšeni z předvedených pěveckých a mnohdy i estrádních vystoupení pěvců. Starostka obce Baška ukázala Třebíčanům dominanty Bašky, Kunčiček u Bašky i Hodoňovic, třebíčtí „kmotři“ navštívili i nošovický pivovar Radegast.

„Velkým zážitkem pro nás byl určitě sobotní koncert v kulturním domě v Bašce, kde se představily tři sbory na vysoké umělecké úrovni. Setkání s patrony festivalu, mezi nimi i s Marii Hakenovou-Ulrichovou, která má nesmírnou radost z toho, že právě bašťanský sbor naplňuje odkaz svého otce Mistra Eduarda Hakena – Zpěvem k srdci, srdcem k vlasti - nás nesmírně potěšilo. A vidět a slyšet tolik zpěváků různého věku, povolání, kterým se stal sborový zpěv koníčkem na neformálním večerním posezení účastníků koncertu v kulturním domě v Bašce, jak se baví, zpívají, to jistě zahřeje a potěší každého. Jsme rádi, že jsme mohli být přitom,“ podotkl ing. Vladimír Kazda.

S „kmotry“ z Třebíče jsme se v neděli rozloučili, popřáli si brzké shledání, třeba zase v Třebíči. Je jistě dobré, že jsou v historii obcí i měst chvíle, ke kterým se rádi vracíme – ne z pouhé piety, ale především jako připomenutí si lidské solidarity, které je zapotřebí v každé době.