Jednou z akcí místní knihovny je i Pasování prvňáčků na čtenáře – významná událost v životě každého žáčka. Vždyť čtení knih rozšiřuje obzory nejen malým ale i nám všem. Navíc – školáci získávají tímto vztah ke čtení, ke knihám celkově - na celý život.

Kolem osmé hodiny ranní přišly slavnostně oblečené nejdříve děti 1. A třídy s paní učitelkou Monikou Švantnerovou, o hodinu později 1. B s paní učitelkou Vendulou Novákovou, do místní knihovny. Předvedly se říkánkami na jednotlivá písmena slova ČTENÁŘI – která pak s radostí zvedly nad hlavu s pocitem jakéhosi vítězství nad zvládnutou abecedou, která mnohým jistě během celého školního roku dala zabrat. Pak se prvňáci vystřídali ve čtení pohádky – a jak jim to krásně šlo! Paní starostka s knihovnicí jim zatleskaly a pochválily. Pravda, některým šlo čtení lépe, jiným hůře, ale jistě pravidelným čtením dospějí k dokonalosti.

Po tomto programu žáků přišla na řadu role starostky obce – byla oděná v šat rytíře s dřevěným mečem v ruce, a začala pasovat jednotlivé děti na čtenáře. Ty ale nejdříve všechny společně odříkaly slib čtenáře:

• slibuji, že se ke knížkám budu chovat jako ke svým dobrým kamarádům, nebudu do nich psát ani je jinak ničit
  • slibuji, že budu každý den chvilku číst, abych se stal opravdu šikovným čtenářem
  • slibuji, že o prázdninách přečtu alespoň jednu knížku

Nechyběl ani dárek pro každého žáčka. Po nezbytném společném fotografování starostka i knihovnice popřály dětem:¨

„Úspěšné zakončení školního roku a hurá s knížkou v ruce na dovolenou! Přejeme všem nové kamarády, nečekaná dobrodružství – to vše k prázdninám patří.“¨

Tak se zase na vás všechny i s paní učitelkou těším v naší knihovně!

Dajana Zápalková, knihovnice

Foto Vratislav Kryl