Ošetřování stromů

V závěru měsíce února bude v naší obci ošetřeno několik dřevin. U dřevin budou provedeny zdravotní a redukční řezy za účelem zlepšení jejich zdravotního stavu, fyziologické vitality, funkčního a estetického významu a zejména za účelem zvýšení jejich provozní bezpečnosti.

Výše uvedeným způsobem bude ošetřena lípa na pozemku p.č. 937/2, k.ú. Baška, jasan na pozemku p.č. 933/1, k.ú. Baška a vrba na pozemku p.č. 571, k.ú. Hodoňovice (Kamenec).

Tato hezká a mohutná vrba, zdobící točnu na Kamenci, je již za zenitem optimálního věku. Díky jejímu stáří promítnutého mj, také do bohaté koruny a vlastnostem dřeva dochází k vylamování kosterních větví, které již neunesou váhu biomasy na obvodu koruny. Za účelem zachování dřeviny a zlepšení jejich funkcí bude u této vrby proveden razantní redukční řez zvaný „na hlavu“. Tento zásah umožní dřevinu zachovat na několik dalších let, podstatně se zvýší její provozní bezpečnost a stabilita a není vyloučeno postupné zvyšování biologického potenciálu dřeviny rozvojem dutin v místech odstraněných větví. Přítomnost stromových dutin má pro mnoho volně žijících živočichů až existenční význam, neboť ve volné přírodě je dřevin s tímto prvkem habitatu jako šafránu.

Na ploše těsně za hřbitovem v Kunčičkách u Bašky bude vykácena lípa srdčitá, která se nachází v nevyhovujícím zdravotním stavu s velmi nízkou provozní bezpečností. Bezpečnostní vazba v koruně lípy provedená pro záchranu této rozložité dřeviny by měla jen krátkodobý efekt a vzhledem k perspektivě dřeviny by se nevyplatila. Protože se v kmeni této dřeviny také nachází minimálně 2 rozsáhlé dutiny a střed kmene je pravděpodobně zasažen hnilobou poskytující trofické zdroje řadě bezobratlých, bude tato dřevina skácena se zachováním těchto dutin.

Veškeré ořezy i kácení provedou odborně způsobilé osoby v oblasti arboristiky, které velice citlivým způsobem již ošetřily řadu stromů v naší obci.

Při péči o dřeviny chceme jít cestou myšlenky „Kde můžeš pomoci – neškoď“.