Dne 10. 12. 2015 se konalo poslední zasedání Zastupitelstva rozpocetobce Baška v letošním roce. Hlavním tématem byl zejména rozpočet na rok 2016, který byl schválen s navýšením o DPH v kapitolách 2212 – Silnice a 2219 – Ostatní záležitosti pozemních komunikací.

V rozpočtu se počítá s příjmy ve výši 61 mil. Kč, oproti roku 2015 se zvýšil příjem v podobě daně z příjmů právnických osob o 300 tis. Kč či DPH o 1,4 mil. Kč. Naopak se snížil příjem z poplatku ze vstupného a daně z příjmů fyzických osob ze SVČ. Pro silniční agendu je vyčleněno 3,95 mil. Kč, z toho na opravy obecních komunikací v roce 2016 1,00 mil. Kč, na bytové hospodářství 3,2 mil., z čehož budou 2,0 mil. investovány do zateplení domu č.p. 28 v Kunčičkách u Bašky.

Byl vypracován a schválen Zásobník akcí na rok 2016, obsahuje například rekonstrukci komunikace na Panském kopci, odvodnění komunikace nad přehradou, obnovu dopravního značení, opravy chodníků, opravu lávky pro pěší v Hodoňovicích a Hodoňovického náhonu, studii proveditelnosti pro fotbalový areál v Kunčičkách u Bašky, změnu pietního místa na hřbitově v Bašce či dokončení cest v lesoparku.

Podpořeny budou v rámci neinvestičních dotací také místní spolky a sdružení.

Schválen byl rovněž finanční příspěvek obce dopravci ČSAD Frýdek-Místek na provoz MHD ve stejné výši jako v roce 2015, tedy 480 000,-, a úprava ceny za odvádění odpadních vod kanalizací (stočné).

Zastupitelstvo schválilo tři obecně závazné vyhlášky. Jedná se o Obecně závaznou vyhlášku č. 1/2015 o místních poplatcích, která zavádí místní poplatek ze psů, poplatek za lázeňský a rekreační pobyt, poplatek za užívání veřejného prostranství a poplatek ze vstupného. Výše poplatků zůstává nezměněna.  Vzhledem k tomu, že každým rokem dochází k přepočtu místního poplatku za odpad  podle skutečných nákladů a dochází k jeho častým změnám na základě novel zákonů, rozhodlo Zastupitelstvo obce Baška rozdělit poplatky do dvou obecně závazných vyhlášek.

Druhou obecně závaznou vyhláškou, kterou Zastupitelstvo obce Baška schválilo na svém zasedání je tedy  Obecně závazná vyhláška č. 2/2015 o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Do této vyhlášky bylo nutno implementovat nová zákonná ustanovení zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Novela tohoto zákona upravuje místní poplatek za odpad, konkrétně se jedná o rozšíření zákonného osvobození od tohoto poplatku a dále se mění odpovědnost za zaplacení poplatku, která spočívá v tom, že v případě vzniku nedoplatku poplatníka, který je ke dni splatnosti poplatku nezletilý, přechází poplatková povinnost tohoto poplatníka na zákonného zástupce. Výše poplatku pro rok 2016 zůstává nezměněna.

Dále byla schválena Obecně závazná vyhláška č. 3/2015 o zákazu loterií a jiných podobných her, která zakazuje provozování výherních hracích automatů, VLT, kvízomatů apod. na území obce Baška. Hazardní hry mají řadu negativních vlivů na společnost a jsou prokázány souvislosti mezi hazardní hrou a majetkovou kriminalitou. Z tohoto důvodu se Zastupitelstvu obce Baška jevilo jako žádoucí přijmou přísnější opatření.

Zastupitelstvo schválilo i Smlouvu o právu provést stavbu na pozemku parc. č. 3, k.ú. Baška. Jedná se o rekonstrukci mostu ev. Č. 477-034 (propustek vedle železničního přejezdu u budovy OÚ Baška), kterou připravuje Správa silnic Moravskoslezského kraje a v rámci níž dojde k dočasnému záboru pozemku parc. č. 3, k.ú. Baška ve vlastnictví Obce Baška v rozsahu 44 m2 a k trvalému záboru v rozsahu 1 m2.

Program zasedání byl rozšířen o bod Smlouva o spolupráci při realizaci projektu „Kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji“, která roznítila živou debatu, jejímž výsledkem bylo neschválení této smlouvy. Zastupitelstvo bylo nejednotné, což se projevilo preferováním jen určitého druhu lokálního vytápění. Tímto byla jedna z podmínek uzavření smlouvy nesplněna. Obec Baška bude intenzivně hledat jiné cesty pomoci občanům v této záležitosti.