stastne-vesele-vanocePoslední listopadová sobota byla velice mrazivá, ale přesto přilákala do Kulturního domu v Bašce spoustu občanů – rodičů s dětmi, prarodičů, i těch, kteří chtěli nasát vánoční atmosféru. Vždyť to byla poslední sobota před Adventem, a proto Obec Baška, bašský Spolek rodičů ZŠ a MŠ i místní spolky připravily Rozsvěcování stromečku s vánočním rejem masek pro děti.

Před kulturním domem příchozí vítala vůně medoviny, ale i uzenářských a zabíjačkových výrobků. Ve stáncích byly k prodeji vánoční dekorace, medové perníky, koláče, cukroví, koření, víno z černého rybízu, medovina a jiné dobroty, rybí speciality od místních rybářů, prodávané v kuchyni, nechyběly. K tomu všemu zněly koledy, bylo možné se ohřát u venkovních ohňů. Takže se vytvářely hloučky známých, přátel, ale i celé rodiny, které si sdělovaly své dojmy z příprav na Vánoce, či se přivítali, že se dlouho neviděli.

Ve vestibulu kulturního domu bylo rovněž příjemně. Při vstupu mnozí obdivovali výrobky ze šustí Bronislavy Vojkovské. Mnozí jemným tvarům a krásně nazdobeným andělíčkům z tohoto přírodního materiálu neodolali a zakoupili si je k výzdobě stromečků ve svých domovech. Dále zde byly ke koupi obecní pohlednice, ale i zvoneček z pedigu, jehož koupí přispěli občané do Nadačního fondu Baška dětem. I vědomostní soutěž o vánočních zvycích a tradicích byla ve stálé permanenci. Mnozí si vyzkoušeli uplést vánočku, vždyť tento symbol Vánoc patří do českých domácností. A tuto doslova vánoční atmosférou přibarvovali „hoši od Studny" vánočními melodiemi, zněly vlastně různé žánry. Hosté si je rádi vyslechli u dobrého punče, kávy či jiných nápojů, které se prodávaly v baru.

A sál kulturního domu skutečně „žil naplno". Více jak stovka dětí, oblečených v různých maskách, dováděla v animovaném dvouhodinovém programu, který připravily učitelky místní školy spolu s klauny Alesem a Jondasem, kteří dokázali rozdováděné děti zaujmout. A rodiče zatím mohli vyrábět adventní věnce, zakoupit třeba vánoční dárky pro své nejbližší, které zde byly nabízeny - ručně dělané, z různých materiálů.

Sálu vévodila vysoká jedle, nazdobená ozdobami žáků místní školy, opodál děti zahlíželi do betléma, který pro tuto akci zapůjčila místní farnost. A jakmile se za okny rozprostřela tma, vykoukla první hvězdička, to bylo znamení pro všechny, že se u malovaného betléma Bedřicha Šimoňáka před kulturním domem budou zpívat koledy. Po svátečním slovu starostky Obce Baška Ireny Babicové a faráře Radka Drobisze, nejdříve vystoupila místní schola, pak zpěváci Lašského smíšeného pěveckého sboru Baška. A ty nejznámější české koledy se nesly z úst téměř všech přítomných, aby připomněly nám všem, že nastává adventní doba a brzy, zase po roce, tu budou Vánoce.

Tak ať jsou pro Vás, pro všechny šťastné a veselé, prožité v klidu a pohodě v kruhu vašich nejbližších!

2014-rozsvecovani-001
2014-rozsvecovani-002
2014-rozsvecovani-003
2014-rozsvecovani-004