SICHTALOGOTento turisticko-běžecký závod proběhl za nádherného počasí „babího léta“, ve státní svátek 28. října 2014 v Hodoňovicích a těšil se velké účasti běžců (99 přihlášených závodníků), ale i lidí, kteří přišli povzbudit své „koně“.

Již od roku 2011, kdy jsem běžel závod B7, jsem nosil v hlavě myšlenku – uspořádat v Hodoňovicích něco podobného, samozřejmě ne tak náročného, ale ukázat lidem krásné okolí naší vesnice, malebná zákoutí okolo nejvyššího vrcholu Metylovické hůrky - kopce Čupku. Jsem rád, že se nám ½ šichtu na Čupku podařilo zorganizovat, připravit ji pro vás - závodníky ostřílené, ale také pro vás, kteří berete běh jako příjemnou relaxaci, či jste se přišli projít jen tak pro radost z dnešního krásného dne,“ řekl před startem závodu jeho ředitel Aleš Ludvík. Svoji myšlenku o pokračování tohoto jistě smysluplného sportovního klání vyslovila před startem i starostka obce Baška Irena Babicová.

A tak se na start závodu v pravé poledne připravilo devadesát devět závodníků v šesti kategoriích – sport i hobby, ženy i muži. Výstřel ze startovací pistole provedl sportovec tělem i duší Libor Uher, který zároveň všem závodníkům popřál radost z běhu. Běžci se pak vydali vesnicí nejdříve po asfaltové silnici než vstoupili do lesa, kde už terén nebyl tak příjemný – klouzal, místy se objevily i kameny, takže nechyběly i pády. Ale celý závod se obešel bez úrazů, což je jistě potěšující. A že závodníky „chytaly“ křeče do lýtek, či zvolili nevhodnou obuv pro daný terén – to se přece stává a dá se to řešit. A organizátoři akce měli pro ně na kontrolních bodech připraveny tekutiny, energetické nápoje, ovoce, prostě vše pro rychlé nabrání energie do dalšího kola. Náhradní přezutí sice nenabízeli, ale běžci byli na tuto možnost připraveni a čistá a suchá obuv se často objevovala v jejich batozích.

Celá trasa závodu měřila pět kilometrů s převýšením dvě stovky metrů a vyhrál ten, kdo v daném čase (4 hodiny) zvládl největší počet okruhů ve své kategorii. A kdo byli vítězové?

• Kategorie Sport muži do 39 let: Tomáš Blabla – zvádl za čtyři hodiny uběhnout osm kol!
  • Sport muži nad 40 let: Vladan Šindelek – rovněž uběhl za čtyři hodiny osm kol
  • Sport ženy do 39 let: Petra Műcková – během čtyř hodin proběhla cíl šestkrát
  • Sport ženy nad 40 let: Klára Kočárová – Pechová – rovněž zvládla šest kol
  • Hobby do 39 let: Marek Závodný, Jan Hruška – zdolali trasu dokonce devětkrát
  • Hobby nad 40 let: Martin Valíček, Otakar Matěj – zvládli osm kol

Výkony vás všech jistě byly obdivuhodné, nečekal jsem, že byste zvládli osm kol během čtyř hodin, štafeta dokonce devět. Jsem rád, že jste byli na trase ukáznění, že jste neznečišťovali naše lesy a že vás teď můžeme ocenit za vaše výkony dary od sponzorů, kterých bylo celkem šestnáct a moc jim všem za jejich štědrost děkuji. Poděkování jistě patří i Evě Šťastné, která se ujala té „mravenčí práce“ okolo realizace závodu a připravila i doprovodný program pro děti. Bez pomoci členů Čendaspolku bychom zase nebyli schopni zajistit bezpečnost na trase a spoustu dalších maličkostí, které třeba mnohdy nejsou vidět,“ řekl Aleš Ludvík při vyhlašování výsledků „1/2 šichty na Čupku v sále hostice U Čendy, kde hostinský Pavel Kowalczyk se svým personálem zajistil občerstvení a zázemí celé akce. Budeme věřit, že se tento nultý ročník turisticko-běžeckého závodu dobře zapsal nejen u běžců, ale i u široké veřejnosti a bude mít své pokračování.