Kuncicky-kresba

Cunczdendorf 1288 - Klein Kuntschitz 1695 – Malé Kunčice 1918 – Kunčičky u Místku 1920 – Kunčičky u Bašky 1929.
V závěru měsíce června připravují zástupci občanů z Kunčiček u Bašky za podpory Obce Baška, oslavy připomenutí 725 let od prvního doloženého písemného záznamu o existenci této osady. Ta byla do roku 1960 samostatnou obcí.

Nejstarší historie obce

První písemný záznam osady CUNCZENDORF  je ze 14. dubna 1288. Tehdy bratři Dětřich, Jindřich a Erkembert Stangovi skládají v Brušperku manskou přísahu ze svých len, do rukou olomouckého biskupa Dětřicha z Hradce. Mezi obcemi, které jsou v listině jmenovány je i osada Cunczendorf. Před pěti lety u příležitosti 720 let trvání této obce, byl před hřbitovem v Kunčičkách umístěn renovovaný bludný balvan. Na něm je pamětní deska, kde byl balvan nalezen, ale také názvy obce v její historii. Ves patřila ve své nejstarší minulosti k statkům Místecko – Frýdlantského léna.V letech 1402-1584 přináležela k Frýdecko- Místeckému panství, od 15.srpna 1584 až do roku 1850 byla jeho místecká část – tedy i Malé Kunčice spravována biskupskými úředníky z Hukvald.

S podrobnou historii, archivními dokumenty, fotografiemi, se snad budou moci občané také seznámit u příležitosti připravovaných oslav.

Fotografie:

• Starý rukopis  - Část textu „Manské přísahy,“ kde je mezi jinými obcemi poprvé také uvedeno jméno osady „Cunczendorf“ (je uveden v pátém řádku) – dnešní Kunčičky u Bašky – Brušperk 14. duben 1288 ZA Opava: Fond Arcibiskupství Olomouc – inv. Číslo 994 – sig. AE a 2
  • Otisk nejstarší dochované pečeti  z roku 1820 - obec Malé Kunčice (Gemeinde Klein Kuntschitz). V pečetním poli nejspíš Anděl Strážný s dítětem. (Moravský zemský archiv - D7 - Matrika pozemského fondu, zn. P 91)
  • Kunčičky u Bašky (Gemeinde Klein Kuntschitz) , Hodoňovice a Baška jsou poprvé publikovány na Müllerově mapě Moravy (část), Tabula genaralis marchionatus Moraviae in sex circulos divisae - r. 1716, Zemský archiv Opava
  • Vzácná archivní pohlednice Malých Kunčic u Místku , asi z roku 1920. Je pravděpodobně první pohlednicí této obce publikovaná po roce 1918. Foto - J. Borůvka
  • Antonín Vacek (* 9.3.1886, Horní Branná + 2.11.1940, Kunčičky u Bašky), první řídící nové školy v Kunčičkách u Bašky. Škola byla slavnostně otevřena 12. července 1931 P1160958
  • Ludvík Janík , první starosta Malých Kunčic po roce 1918