Masopust-HodonoviceJiž po osmé pochovávali v Hodoňovicích basu – tentokrát Toničku, rozenou Kontrabasovou. Tato krásná tradice nenechala ve slunečný den 14. února 2015 lidičky doma, ale vytáhla je právě do masopustního průvodu, který vycházel jednu hodinu po poledni.

Nejdříve ale krojovaní Laši, manželé Šťastní, požádali starostku obce Irenu Babicovou a radního Tomáše Břežka o koledu, o povolení jít vesnicí průvodem. Když starostka svolila, ozvala se salva z „pušky" a masopustní chasa se za doprovodu dechové hudby Huťařky začala radovat, tancovat, že bude moci jít. Teprve pak se slavnostně vydaly maškary průvodem vesnicí, včele byli šašci, kteří své bláznovské kousky dávali na obdiv všem. Následoval se svým bubnováním žandár, aby zvěstoval tu nešťastnou novinu o skonu basičky Toničky, jež byla vezena dvěmi funebráky na márách, které doprovázely čtyři nevinné bílé „děvušky". A samozřejmě nesmírně nešťastná vdova nebyla ve svém truchlení k zastavení. Velebný pán, doprovázen svými ministranty, se ji snažil utěšit vlídným slovem, ale zdálo se, že ani to nepomáhalo. A pak už tu byly maškary – v prvé řadě medvěd s medvědářem, který jej u každého stavení odvázal z řetízku k tanci s hospodyní, čertice, vesnické báby, jezdec na koni, Žid, ponocný, řezník, cikánky, z nichž jedna byla obzvláště drzá – vzala, co viděla....Nechyběla ani smrtka, vlkodlak, či dozorující „policajti". Místní občané byli na masopustní chasu skutečně připraveni, hostili je koblihami, koláči, uzeným, klobásami, a samozřejmě nechyběla ani „ohnivá voda".

Maškary se průvodem dostaly až na rynek před místní hostinec U Čendy, kde už hrobníci kopali hrob pro nebožku Toničku. Huťařka doprovodila smutečním pochodem basičku s maškarami až před místo posledního odpočinku a mohl začít „smuteční obřad". Velebný pán (mistrně jej sehrál místní občan Aleš Ludvík) s kostelníkem (Ondřejem Hajduškem) promluvili o životě zemřelé basy, všichni zúčastnění se pomodlili za její hříchy, byla rozdělena i její skromná pozůstalost, takže nezbývalo nic jiného, než basičku Toničku s největší důstojností pohřbít. Ale co to, nejdříve se cikánkám podařilo do hrobu dostat i smrtku – „to je dobře, snad už dále něbudě škodit dědině," – podotkl farář, vykropil hrob i celé okolí na rynku U Čendy a pak už nebožka byla spuštěna do hrobu.

Eště něska naposledy se veseltě v sále hostinca U Čendy večer na veselici, bo já se s vami všemi setkam až na Velkonočnej zábavě. Včil je s všeckymi takovymi veselymi radovankami koněc, nastovo pust," vysvětlil velebný pán všem přítomným.

A lidé to vzali za své, začali na rynku tancovat s maškarami, zahlíželi na pochovanou smrtku i basu do hrobu. Mohli se ale i občerstvit různými dobrotami ve stáncích před hostincem. Zatím na sále už začala hrát cimbálová muzika a bylo i zde veselo. Hodoňovický masopust navštívilo letos více jak pět set lidí, a nebyli to jen místní občané. „My přijíždíme již pravidelně na místní masopust po několik let z Havířova, a nejen na něj, ale ani Silvestrovské výplazy na Monte Čupelo nesmíme vynechat. Smekáme před místním Čendaspolkem, že takové akce pro veřejnost dokáže připravit, nadchnout je, takže nesmí pak vynechat další ročník...," rozvyprávěl se havířovský senior Jaroslav Vaněk.

Masopustní veselí pokročovalo i ve večerních hodinách, a to maškarní veselicí na sále místního hostince U Čendy, kam se přišlo bavit na osmdesát masek všeho druhu. Našli jste tady skupinu ABBA, čarodějnice, brouka Pytlíka, jeptišky, pionýrky, karkulku i vlka, opičáka, Indiány, faráře aj. Nechybělo ani jejich představení a následné vyhodnocení těch nejlepších. Vše se odehrávalo za hudebního doprovodu kapely Triko. Program večera zpestřily i paskovské Jiřinky, seniorky – tanečnice se svým vystoupením. Před půlnocí přišlo i losování soutěže o ceny, která lákala přítomné množstvím hodnotných dárků. Díky za něj nejen místním podnikatelům, ale všem sponzorům, obci Baška, kteří tak přispěli dobré vesnické zábavě.

Věříme, že hodoňovický masopust již pevně zakotvil v kulturních programech v obci, proto se již teď těšíme na veselý MASOPUST 2016!

20150214-masopust-001
20150214-masopust-002
20150214-masopust-003
20150214-masopust-004