masopustJiž devátý ročník hodoňovického masopustu si užívali nejen místní občané, ale i ze širokého okolí, ve slunečnou sobotu 6. února, která vůbec ničím nepřipomínala zimní období.

Opět se sešla spousta masek, které zpestřily masopustní průvod vedený žandárem, jež u staveních po trase oznamoval skon basičky Květušky. Starostka obce Irena Babicová s radním Tomášem Břežkem dali svolení masopustní chase, aby šla vesnicí, proto nic nebránilo tomu veselit se, tancovat a občerstvovat se koblihami, uzeným aj. dobrotami, zapíjet i „vodou ostřejší“, jež nabízeli místní občané.

Se zemřelou basičkou Květou, kterou vezli dva funebráci na „smutečním lóžu“, doprovázeli ji dvě nevinné holčiny, samozřejmě truchlící vdova, se bylo třeba důstojně rozloučit. Smutečního obřadu se ujal „místní velebný pán - mistrně svoji úlohu zahrál Aleš Ludvík“ s kostelníkem Ondrou Hajduškem. Zmínili ve své řeči zásluhy basy Květy, jež měla při místních tancovačkách, jak se dokázala bavit, veselit, nicméně nedokázala myslet na své zdraví, které ji zradilo a skonala. Hrobníci jí kopali hrob, všude kolem kroužila velice nebezpečná smrtka, která by nejraději ještě někoho zkolila. Nakonec raději utekla s nepořízenou a nebožka byla ve vší počestnosti pochována za zvuků smutečních písní dechové hudby Huťařka.

2016-masopust-001
2016-masopust-002
2016-masopust-003
2016-masopust-004

Žehnám vám všem, ludě zlatí, basu sme pohřbili, včil se bavtě na sale hostinca u cimbála a se mnu se uvidíte až o Velikonocach, po postní době,“ rozloučil se se všemi přítomnými velebný pán.

Lidiček tu před místním hostincem U Čendy bylo snad zase více než minulý rok, v krámcích si mohli zakoupit perníky, koláče, uzenářské speciality, ale i ručně šitá zvířátka, vyrobená mýdélka, zajímavé doplňky z pedigu, zahnat hlad masopustním gulášem, zapít pivem, medovinou či jiným alko i nealko nápojem. Zpestřením byl jistě flašinetář, který zároveň nabízel jedlé kaštany, takže lidé, kteří se občerstvovali venku, si pobrukovali s ním písničky.

A na sále hostince to žilo! Své vystoupení zde předvedl folklorní soubor Beseda za doprovodu cimbálové muziky Portáš, která hrála až do večerních hodin. Přítomní se neostýchali, roztáčeli to na parketě, bavili se u stolu s přáteli.

Hodoňovický masopust opět naplnil svůj obsah, a to být veselý, zábavný, živý!

Čendaspolek a hodoňovický fojt, kteří akci pořádali, děkují všem, jež se do masopustu zapojili či přispěli nějakým darem. Budeme se těšit na další setkání s vámi se všemi.

2016-masopust-006
2016-masopust-007