Baskohratky_Baska-smallV sobotu 15. srpna 2015 se na přehradě v Bašce konal již 9 ročník netradiční akce Baškohrátky. Hned na začátku bych chtěla vyzdvihnout především novou plochu, na které se letos Baškohrátky konaly. Zasypaná původní vodní plocha, kterou dělila od přehrady Baška jen hráz, se nám stala novým útočištěm. Musím říct, že areál Baškohrátek vybudovaný na této ploše mne doslova nadchnul.

Kompaktní obrovská plocha členěná na zóny pro děti, hudební zónu, prostor na stánky i meziprostor tak nějak pro všechno, byla bezvadná. A co teprve, když se k tomu přidalo pódium s přehradou v zádech... Děkujeme obci Baška, že máme tuto plochu k dispozici, a to nejenom na Baškohrátky, určitě bude sloužit i při jiných příležitostech.

Od brzkých ranních hodin to na přehradě žilo, najížděli stánkaři s všemožným sortimentem, přicházeli pořadatelé, bez jejichž dobrovolné pomoci bez nároku na odměnu by akce takového rozsahu nebyla vůbec možná. Také týmy svážely a instalovaly svá kreativní plavidla, kterých se letos sešlo 10.

Malé i velké diváky přivítalo Divadlo Smíšek, které dokázalo publikum vtáhnou tak, že početný dav na herce různě pokřikoval, reagoval a stal se vlastně součástí děje.

V průběhu celého dopoledne až téměř do vyhlášení výsledků probíhalo také divácké hlasování, kdy každý příchozí divák měl možnost dát svůj hlas jednomu z plavidel a tím jej o kousek posunout k titulu divácky nejoblíbenější plavidlo. V letošním roce se podařilo diváky nejvíce zaujmout plavidlo Hodoňovické slunce, jehož posádka, a především obrovská podpora z řad jeho příznivců, byla vidět snad všude. Potkávali jsme včelky v podobě lidské, ale také psí a koňské, plavidlo doprovázel i samotný pan včelař, nechyběla včelí královna ani včelí dorost. Divácky nejúspěšnější plavidlo předvedlo opravdu dokonalou show a troufám si říct, že právem diváky oslovilo.

2015-baskohratky-001
2015-baskohratky-002
2015-baskohratky-003
2015-baskohratky-004

Před zahájením samotného hlavního programu, kterým je přehlídka netradičních plavidel a jejich jízda po přehradě Baška, jsme mohli také shlédnout perfektně propracovanou a zajímavou ukázku agility a výcviku psů pod vedením Kristýny Vojkovské.

V pravé poledne byla projevem starostky obce Baška, paní Ireny Babicové, spuštěna plavba prvního plavidla. Plavidla byla i v letošním roce opravdu kreativní, nicméně jejich plavební schopnosti se různily. Naštěstí bylo v přehradě po dlouhotrvajících slunných a suchých dnech „ne větší než malé" množství vody, a tak bylo jen veselo, nikoliv nebezpečno. Na hladinu Bašky z pódia postupně vypluly plavidla Apači, Hodoňovické slunce, Dřevění hybridi, Jožin z bažin, Indiánská, Silničáři, Pomáhat a chránit, Havajský ostrov, Kamil team a Noe archa. Za mohutné divácké podpory překonala všechna plavidla stanovenou trasu kolem čtyřčlenné poroty (která hodnotila jejich kreativitu, konstrukční propracovanost, plavbyschopnost a umělecký dojem) a přistála v bezpečí na druhém břehu.

2015-baskohratky-006
2015-baskohratky-007
2015-baskohratky-008
2015-baskohratky-009

Pořadí týmů netradičních plavidel dopadlo letos také netradičně. Po sečtení výsledků měla dvě nejlepší plavidla shodné bodové ohodnocení, a tak byla obě oceněna prvním místem. Byli to Silničáři, kteří zaujali především technicky dokonale zvládnutým strojem s propracovanou povinnou i nepovinnou výbavou vozidla a již zmíněné plavidlo Hodoňovické slunce, které bylo domovským úlem pro všudypřítomné včelky. Na třetím místě se v těsném závěsu umístilo plavidlo Pomáhat a chránit se svým policejním vozem.

Po ukončení části programu netradičních plavidel následovala hudební část Baškohrátek. Postupně byly připraveny kapely Maxim Turbulenc, kapela Nevím, Revival Lucie, Legendy se vracejí a závěr patřil tradičně oblíbené kapele R.U.M. rock band. Bohužel si s námi ale v průběhu pohrálo počasí, a to doslova. Proto máte pravdu, když se vám zdá, že jste na letošním devátém ročníku Baškohrátek kapelu Nevím neslyšeli. Po nečekané a neplánované technické přestávce způsobené větrnou smrští o nebývalé síle doprovázené bouřkou, deštěm a krupobitím se areál podařilo znovu zprovoznit a ostatní kapely už zase mohly podpořit zábavu a zdárný průběh akce, což se jim dařilo až do brzkých ranních hodin.

Závěrem bychom rádi poděkovali všem partnerům, bez kterých by se Baškohrátky nemohly konat. Jsme rádi, že i přes nepřízeň počasí si Baškohrátky našly své příznivce a jsou již vyhledávanou a stálou akcí v regionu.

2015-baskohratky-011
2015-baskohratky-012