K 22. 3. 2016 byl Moravskoslezským krajem ukončen příjem žádostí o tzv. kotlíkové dotace. Celkem bylo občany kraje podáno 4 633 žádostí v celkové výši 606 373 846,10 Kč. Avšak kdo o dotaci dosud nepožádal, bude mít ještě příležitost.
Momentálně je pro ty, kterým byla dotace schválena, důležité datum 31. 12. 2016. Do tohoto termínu musí předložit poskytovateli, tedy Moravskoslezskému kraji, finanční vyúčtování projektu (odkaz na http://lokalni-topeniste.kr-moravskoslezsky.cz/node/78). V rámci tohoto vyúčtování je nutné doložit:
- formulář „Finanční vyúčtování dílčího projektu – seznam účetních dokladů“ (podepsaný originál),
- účetní doklady za realizované práce (kopie),
- bankovní výpisy dokládající úhradu faktur, v případě hotovostní platby příjmový doklad (kopie),
- fotodokumentaci odpojeného a znehodnoceného původního kotle na pevná paliva,
- originál potvrzení o likvidaci původního kotle (potvrzení ze sběrného dvora, sběrných surovin, výkupny kovů)
- fotodokumentaci nového zapojeného zdroje tepla,
- revizní zpráva o uvedení nového zdroje tepla do provozu (kopii),
- fotodokumentaci realizace „mikro“ energetického (-ých) opatření.
Od roku 2022 bude možno topit jen v kotlích, které splňují přísné emisní limity. Tedy, kdo nepodá žádost o dotaci, bude muset kotel stejně vyměnit, už ale za své. A pokud to neudělá, hrozí mu pokuta až 50 tisíc.
Přesný termín vyhlášení další výzvy o kotlíkovou dotaci není v tuto chvíli znám, ale v plánu jsou minimálně další dvě. O jejich vyhlášení Vás budeme informovat.
Zároveň je ale nutné zdůraznit, že takto dotované kotle musí splňovat ty nejpřísnější emisní limity. Smyslem dotace je totiž právě eliminace škodlivého dopadu emisí z kotlů na tuhá paliva na životní prostředí a ovzduší.
Pozor také na certifikáty kotlů. Zahraniční certifikáty nemusí vždy vyhovovat tuzemským normám. Je také dobré požadovat certifikát od nezávislé zkušebny. Jinými slovy, když Váš kotel nebude splňovat limity, buď nemusíte dotaci vůbec dostat, nebo ji případně budete muset vracet.
A stát se chystá ovzduší kontrolovat velmi přísně. Už nyní se testuje dron, který bude z kouře z komína schopen přesně určit, jaké spaliny vypouští domácnost do ovzduší. Rozbory v laboratořích se poté přesně zjistí, co bylo v kotli spáleno.
Zdroj: kotlikovadotace.cz, lokalni-topeniste.cz