Škody z povodní je ideální vyfotit, nebo rovnou zavolat likvidátora. Vyplývá to z doporučení na stránkách České asociace pojišťoven.

Ideální také je vyfotit majetek ještě předtím, než je voda zaplaví, nebo přijde povodňová vlna. Česká asociace pojišťoven zveřejnila desatero doporučení:

  1. Následujte pokyny integrovaného záchranného systému.
  2. Vyčkejte, než se živel uklidní, aby nedošlo k ohrožení zdraví.
  3. Když to bude bezpečné, pořiďte prvotní fotodokumentaci situace a poškozených věcí.
  4. Odstraňte věci, nebo za pomoci Hasičského záchranného sboru (či podobné instituce) nechte odstranit věci, které by mohly způsobit navýšení škody a pořiďte jejich fotografie – například zlomený strom, nebo spadlý stožár, odnesený altán apod.
  5. Pokud se jedná o poškozené věci vyšší hodnoty, umístěte je na jedno místo pro prohlídku mobilního technika nebo likvidátora pojišťovny (nevyhazujte je do odpadu).
  6. Poškozené věci, které by mohly způsobit hygienickou či ekologickou újmu vyfotografujte a odneste na určené místo pro jejich svoz (zasažené potraviny, uhynulá zvířata, chemikálie apod).
  7. Pokuste se identifikovat viditelně poškozené věci či škody na nemovitosti a proveďte laický součet.
  8. Co nejdříve škodu nahlaste své pojišťovně včetně vašeho odhadu výše škody, pojišťovna vám sdělí, zda a kdy přijede na obhlídku mobilní technik nebo likvidátor. Fotodokumentaci můžete zaslat později.
  9. Můžete začít s úklidem, i nadále však pořizujte fotodokumentaci, abyste mohli doložit poškozené věci.
  10. Doplňte hlášení pojistné události o fotodokumentaci a případné pořizovací dokumenty k poškozeným věcem.