V sobotu 31. srpna 2024 se na přehradě Baška uskutečnil již 14. ročník tradičního GulášFestu. Pod taktovkou Bašťanského spolku soutěžilo 14 týmů ve vaření kotlíkového guláše z různých druhů masa. Po celodenním klání si vítězství odnesl tým Allien Shank II s maďarským gulášem.

V sobotu 31. srpna proběhl na přehradě Baška 14. ročník oblíbeného GulášFestu 2024, který tradičně pořádá Bašťanský spolek. Akce přilákala nejen místní obyvatele, ale i nadšené kuchaře z různých koutů republiky, kteří soutěžili o titul nejlepšího kotlíkového guláše. Celkem 14 týmů se zapojilo do soutěže, přičemž každý musel připravit svůj guláš od základních surovin přímo na místě. Příprava začala již v brzkých ranních hodinách, kdy se v 8 hodin rozhořely první ohně pod kotlíky.

Hlavním lákadlem letošního ročníku byla přítomnost herečky a kuchařky Markéty Hrubešové, která nejen hodnotila soutěžní guláše, ale v pravé poledne předvedla i svou kuchařskou show, při které uvařila lahodný pokrm. „Je to pro mě velká čest být součástí tak skvělé akce. Všichni soutěžící si zaslouží velký obdiv za svou práci," uvedla Markéta po ukončení soutěže. Nejenže se aktivně zapojila do hodnocení, ale ochotně se fotila s návštěvníky a rozdávala podpisy.

Čtyřčlenná porota, včetně známé kuchařky z Dobrého rána Pavly „Polífky“ Pavelkové, zástupce spolku Jiřího Havláka a tajného porotce z řad diváků, měla nelehký úkol -  vybrat z tolika lahodných gulášů ten nejlepší. Vítězem se nakonec stal tým Allien Shank II se svým maďarským gulášem, který porotu okouzlil svou bohatou chutí a tradičním pojetím. Druhé místo obsadili Synci a třetí příčku získal tým Černé kozlice. Vítězný tým si odnesl putovní pohár a dárky od partnerů akce.

Diváky si získal tým Na severním pólu se svým „sobím“ gulášem, který obhájil své loňské vítězství v této kategorii. Hlasování se zúčastnilo 140 návštěvníků, kteří měli možnost ochutnat guláše od pěti náhodně vybraných týmů.

Počasí během akce vyšlo na jedničku a slunečné dny doprovázely celé dění. Celkem se na akci snědlo více než 580 litrů guláše, což svědčí o velké popularitě této tradiční události. „Letošní ročník byl opravdu výjimečný, hlavně díky skvělému počasí a novému umístění mezi stromy v kempu, což vytvořilo příjemnou atmosféru," pochvalovala si jedna z návštěvnic.

Po vyhlášení výsledků se návštěvníci mohli těšit na novinku v podobě živé hudby, kterou obstarala skupina SAGAR. Jejich energické vystoupení roztančilo přítomné až do půl jedenácté večer a uzavřelo tak vydařený den plný dobrého jídla a zábavy.

Bašťanský spolek děkuje všem návštěvníkům a Obci Baška a Místní akční skupině Frýdlantsko-beskydy za spolupráci při organizaci akce. Těšíme se na příští ročník.

David Blahut

Foto: David Šrubař