• Jméno a příjmení, funkce: Radomír Bělík - starosta sboru
  • Kontakt: 603 981 434
  • E-mail: sdhhodonovice@seznam.cz

Sbor dobrovolných hasičů je jedním z prvních spolků založených v obci, který funguje až do dnešních dnů. První ustavující valná hromada sboru byla 22. října 1922 v místním hostinci (v té době ve vlastnictví či nájmu Josefa Pěsně).

Sbor se probíjel od počátku různými těžkostmi. Šlo zejména o neporozumění některých občanů pro vybudování a vybavení sboru. Tvrdili, že to vše zatíží pokladnu obce. Občasné se domnívali, že sboru není potřeba. Tito lidé prohlašovali, že „stavení i střecha je z tvrdého a nehořlavého“. Spisovaly se petice. Tyto počáteční potíže byly časem překonány, zejména když se ukázaly úspěch při prvních zásazích sboru při požárech.

Sbor začal v roce 1923 uvažovat o stavbě hasičské zbrojnice, která byla nakonec postavena v roce 1925. I přes pomoc obce, měl sbor značné finanční potíže.

Sbor se již řadu let zaobíral myšlenkou postavit si vlastní klubovnu. Vhodná doba nastala v roce 1991, kdy byl záměr schválen obecním úřadem. Projekt zpracovala Ing. Vítová a obec přispěla na akci na podzim 1991 částkou 100.000,- Kčs. Stavba začala v roce 1992. Hrubou stavbu budovali učni SOU ve F-M pod vedením mistra Jana Blahuty (velitel sboru). Stropy a krovy kladli hasiči za pomoci Jiřího Žídka a krytinu provedl p. Bučko. V roce 1993 nebyly peníze, takže se nepokračovalo.
Práce se dokončila až v roce 1995. Vnitřní omítky provedla firma a hasiči vybavili stavbu nábytkem. V klubovně vznikla zasedací místnost, kuchyňka a sociální vybavení. Hlavní zásluhu na stavbě mají František Slabý a Jan Blahut. Slavnostně byla klubovna otevřena na lednové schůzi 1996. V roce 1997 bylo doplněno další vybavení.