Další návštěvní den v rámci projektu ,,Baška dětem“ proběhl dne 6. dubna 2019 tentokrát u rybářů. Sobotní počasí si spíše pochvalovaly ryby než děti, přesto tento den přilákal spoustu z nich a hlavně mladé nadšence o rybářství, kteří chtějí trávit volný čas s prutem u vody.
Ukázka jednotlivých druhů ryb žijících v bašťanské přehradě, nahazování prutem, výlov z několika chovných rybníků, ale také práci zkušených rybářů před zahájením sezóny, to vše si mohly vyzkoušet a zhlédnout postupně přicházející děti se svými rodiči. Zájem byl také o základní informace o začínajícím kroužku pro mladé rybáře.
,,V letošním roce bude kroužek pro mladé rybáře probíhat zpravidla každý pátek, děti se naučí rybolovné technice, základům rybářství a rybolovu, rozšíří si znalosti v poznávání jednotlivých živočichů, rostlin a především ryb. Dále plánujeme tři závody v rámci rybářské organizace Frýdek-Místek, jeden výjezd na soukromý revír na začátku prázdnin a exkurze do okolních líhní na Morávce a Žermanicích“, řekl vedoucí kroužku pro mladé rybáře Lukáš Dvořák.
Duben je pro rybáře měsícem zahájení sezóny a brigád, v rámci kterých probíhají menší rekonstrukce, opravy a výlovy jednotlivých rybníků, které souvisí s členskou povinností každého rybáře staršího šestnácti let. Zvolený sobotní den byl ideální příležitostí, při které mohly děti zhlédnout všechny tyto aktivity v objektu Líhně.
,,Dnešní mládež má spoustu možností, jak využít volný čas, ale jejich zájmy jsou orientované jiným směrem, než jsme měli za mých mladých let. Těší mě, že se k nám do areálu Líhně pod přehradou přišlo podívat tolik dětí, a že několik z nich projevilo zájem stát se našimi členy, v budoucnu kolegy. Máme zájem naše zkušenosti předávat na další generace“, zdůraznil předseda místní skupiny rybářů Zdenek Matejko.
Přítomní mohli vidět většinu druhů ryb, které se vyskytují na naší přehradě. Ze zástupců ryb z čeledi kaprovitých to byli karasi, vyšlechtěné závojnatky, líni, plotice, střevličky a cejni. Z dravých ryb byli v akváriích přítomni sumci, z nichž jeden vykazuje ztrátu pigmentu a bývá označován jako sumec albín, dále štika, candát, ježdík a okoun. Bohužel se nepodařilo zajistit lipana, jednu z našich ušlechtilých ryb, která je zároveň i ve znaku Českého rybářského svazu. Dalších přibližně dvacet druhů ryb děti poznávaly při hraní pexesa nebo puštěné prezentaci s fotkami úlovků.
,,Jednou z dalších rybářských disciplín, kterou si děti vyzkoušely, byla rybolovná technika. Podstatou není lov ryb, ale styl nahazování a dopravování speciální zátěže na cíl. Touto dovedností si rybář zdokonaluje svůj um a současně ji zúročí při klasickém lovu ryb na tzv. mimopstruhových nebo pstruhových vodách“, dodal Lukáš Dvořák.
Pokud mají děti zájem o navštěvování kroužku rybářů a získání povolenky k lovu, mohou se přihlásit u vedoucího rybářského kroužku pana Lukáše Dvořáka (