V soutěžním ročníku 2021/2022 měla Tělovýchovná jednota Sokol Baška přihlášena družstva do soutěží ve 3 kategoriích. Přípravka, která byla rozdělena na mladší a starší, a dorost hráli soutěže Okresního fotbalového svazu F-M. Družstvo mužů po dlouhé době postoupilo administrativně do 1.B třídy krajské soutěže.

O družstva přípravek, které byly rozděleny na starší přípravkou, kterou trénoval Jan Richter a Lukáš Vrška, a mladší přípravku. Mladší přípravka měla v soutěži dva týmy a trenéry byli Martin Boháč, Petr Otipka, Jiří Šimoňák a Jan Tluček. U těchto kategorii máme vcelku dostatek hráčů a věříme, že tomu bude i nadále a hráči budou postupně přecházet do žákovských kategorií, které jsme nyní neměli obsazeny pro nedostatek hráčů. U kategorií přípravek je hlavní především naučit hráče základy fotbalu, zájmu o práci s míčem a proto výsledky nejsou až tak prvořadé. Ve starších přípravkách bylo 19 mužstev a v mladší 18 mužstev.

Družstvo dorostenců pod vedením Tomáše a Adama Kautských, hrálo okresní přebor. Do soutěže bylo přihlášeno 10 mužstev. Minulý ročník se kvůli Covidu nedohrál, tentokrát se naštěstí odehrály všechny utkání. Kádr hráčů nebyl příliš široký a do jarní sezóny jsme si museli výpomoci některými hráči z okolních klubů. Týmu ovšem chyběl brankář, proto ve většině utkání musel chytat hráč z pole. Po podzimu uzavíralo družstvo Bašky společně s Oldřichovicemi dno tabulky Okresního přeboru. Do jara si dali za cíl dohrát soutěž na 8. místě desetičlenné tabulky. To se jim nakonec nepovedlo a skončili na 9. místě před Hukvaldy se ziskem 11 bodů za 3 výhry, 2 remízy a 13 proher při skóre 35:81. Bilance domácích utkání byla 5 bodů -  1 výhra, 2 remízy a 6 porážek skóre 19:43; venkovní bilance 6 bodů za 2 výhry a 7 proher při skóre 16:38. Celkově družstvo obdrželo 8 ŽK. Osu mužstva tvořili a byli nejvíce vytížení Szalbot, Černý, Cisovský, Ondřej, Pekárek, Žídek. Nejlepším střelcem týmu byl Václav Černý, který vstřelil 15 branek. Szalbot zaznamenal 5 branek a Žídek s Cisovským 4 branky.

Družstvo mužů pod vedením trenéra Josefa Ručky hrálo skupinu C 1B třídy. Do krajské soutěže se tým mužů dostal po dlouhých letech, takže úkol byl jasný vybojovat záchranu této soutěže pro příští sezónu. I když se zdál kádr široký, tak tomu tak nebylo. Před sezónou odešel hrát 1A třídu na Lučinu Jakub Křenek a do Fryčovic Adam Šponiar. Dále se dlouhodobě zranili Jiří Mroviec a Josef Michálek. Takže to bylo znatelné oslabení středové řady mužstva a trenér tak musel hledat hráče do střední zálohy. Naštěstí zůstal v týmu Matěj Křenek, který měl namířeno do Rakouska, ale pro 2 přestupy v sezóně mu FAČR další neschválil. Do Bašky přišel ještě před sezónou Jakub Pavlík z Vojkovic. Tým Bašky tak nečekal lehký podzim. Některé utkání si hráči prohráli vlastními chybami (Sedliště, Nýdek), v dalších jim nepřálo střelecké štěstí nebo byli horším týmem. Svou podzimní bilanci zakončili ziskem 6 bodů při skóre 20:42, když vyhráli s Mosty a Lokomotivou Petrovice B. V tabulce 14 týmu jim po podzimu patřila 12. příčka před týmy, které porazili. Do jarní části se do týmu Bašky zapojil Jiří Škola, který v Bašce v minulosti působil. A také po zranění kolene se zapojil Pavel Novák. Jarní část vyšla Bašce lépe než podzim a získala 18 bodů. Ke konci soutěže došlo ještě ke korekci bodů, protože Mosty u Jablunkova byly vyřazeny ze soutěže, protože se nedostavili ke třem utkáním jara. Proto byly u všech mužstev výsledky s tímto týmem vynulovány. Baška tak uhájila 12. místo tabulky 1B. třídy sk. C, když z 24 utkání získala 15 bodů za 5 výher a 19 porážek při skóre 37:78. Během sezóny zasáhlo do utkání celkem 345 hráčů, kteří odehráli aspoň minutu. Družstvo Bašky obdrželo 3 ČK karty a 51 ŽK. Nejlepším střelcem týmu byl Michal Dobiáš se 14 brankami, 11 branek vstřelil Kocúr, dále Sloboda, Žilavý, Pavlík a Třeštík 3 branky. Nejvíc minut odehrál Roman Kocúr 2 102 minut ve 23 utkáních, Podžorný 1 979 min. při 24 utkáních, Sloboda 1 851 min při 23 utkáních, Křenek Matěj 1 831 min při 20 zápasech a Horňák 1 789 při 20 utkáních.

Za ukončený ročník děkujeme všem fanouškům za přízeň, spoustě z nich za ochotu pomoct bašťanskému fotbalu a všem partnerům za velkou podporu. Moc si ji vážíme!

A co bude dál?

Do nové sezóny zůstává mužstvo mužů ve sk. C 1B třídy. K prvnímu mistrovskému utkání cestuje v sobotu 13. 8. 2022 do Petřvaldu. Ve své druhé sezóně chce tým hrát určitě ve vyšších patrech tabulky než hrát o záchranu. Do týmu se vrací Jakub Křenek z Lučiny, přichází také Aleš Klus z Hnojníku. O dalších hráčích se ještě bude jednat.

Fanoušci mohou přijít v sobotu 23. 7.  v 17 h, kdy bude hrát Baška přátelské utkání na domácím hřišti s Fryčovicemi. Dále 6. 8. 2022 v 17 h hrají přátelské utkání v Palkovicích. Došlo také k přesunu družstev mezi skupinami, kdy do skupiny C místo Staříče přichází Lískovec. Fanoušci se mohou těšit také na derby s Dobrou, která sestoupila s I.A třídy. Týmu Bašky bude pro první utkání chybět Žilavý, který byl v posledním domácím utkání vyloučen a také především střelec Dobiáš, který dostal disciplinární trest za faul hráče z utkání ve Staříči.

Co se týká týmu dorostenců, tak zřejmě do nové sezóny nepřihlásíme, neboť nemáme dostatek hráčů na celou sezónu. Nově přihlásíme mladší žáky 7+1, kteří by měli hrávat své utkání v sobotu v 10:15 h. Stejně jako v minulém ročníku, i do nové sezóny jsme přihlásili 2 týmy mladší přípravky a jeden tým starší přípravky. Věříme, že se nám bude dařit zapojit do utkání se stejně malými prcky z okolních předpřípravek.

Vážení fanoušci, věříme, že si v průběhu podzimu najdete čas a přijdete povzbudit bašťanské fotbalisty při jejich utkáních. Sportu zdar a fotbalu zvlášť!

Tomáš Bugna, předseda TJ Sokol Baška

Fotbal 1