Rybářský kroužek v Bašce zahájil opětovně v roce 2017 svou činností hlavní náplň, kterou je vychovávat malé, menší a nejmenší rybáře. Přestože děti do 15 let již nejsou povinny navštěvovat rybářský kroužek k získání jejich první povolenky, stále je motivuje něco, kvůli čemu se do kroužku rády vracejí. Vzpomínám na doby před asi 20 lety, kdy jsem nejdříve coby rybářský elév, později jako pomocný vedoucí a následně jako vedoucí rybářského kroužku učil své svěřence v prostorách naší malé líhně rybářské poučky a pravidla rybolovu. Sem tam jsme šli chytat a někdy jsme uspořádali menší výlet za hranici našeho revíru nebo rybářského obchodu. Dnešní doba, včetně možnosti sponzoringu a získávání financí na mimoškolní aktivity dětí, nám nabízí daleko větší spektrum aktivit a my rádi tyto možnosti a výzvy přijímáme. I v roce 2021, sice poznamenaném krizovými režimy, restrikcemi a vládními opatřeními, jsme si našli prostor, a i přes tyto mantinely podnikli několik zajímavých akcí. O jedné z nich bude právě tento článek. Z mého pohledu se jednalo o velmi zdařilou akci, při které jsme měli možnost nahlédnout do tajů pro nás zcela nového revíru, kterým je malebný rybník Pod lesem kousek od obce Dolní Suchá. Jeho provozovatelem je pan David Janulek, kovář, truhlář, designér, výtvarník, a především zapálený rybář. V rámci spolupráce nám nabídl v době 20.-22-8. 2021 bezplatný pobyt pro naše rybářské soustředění. Této nabídce jsme samozřejmě nemohli odolat a s radostí ji přijali.
Útulný rybníček je doslova schovaný v lese. Blahodárný stín korun stromů nám poskytl po tři dny překrásný azyl. Od parkoviště sejdete po cestičce z mírného kopečku a už jste jeho v předsálí. Majitel prozíravě umístil do prvního lovného místa posezení, které je k dispozici všem, kteří jeho revír navštíví. Je k dispozici i sociální zařízení, které rozhodně zpříjemní pobyt. Zároveň nám zařídil, aby v době akce tolik neštípali komáři a klíšťata šla vysávat jinou společnost. Koruny stromů zasahují někdy až do vody a jejich stín využívají k relaxaci v době veder i všichni vodní tvorové. Místní štiky ví velmi dobře, kde je schovaná rybniční drobotina. O jejich přítomnosti jsme se mohli několikrát přesvědčit, když se zavařila voda a štika si chytla malé dopolední občerstvení. Také sumci znají velmi dobře stávaniště jejich potravy a pokud nahodíte do jejich rajónu, nezůstane vaše počínání bez odezvy. Mohutní kapři si také libují v pobřežních partiích. Jednak z důvodu přítomnosti potravy a jednak z důvodu vlastního bezpečí. Ve vodě kolem břehů se nachází velké množství potopených větví a kořenů, o kterých tito páni profesoři vedou ve svých chytrých hlavách pečlivou evidenci a když se je snažíte zdolávat, často vám právě tyto vodní překážky rádi ukážou. Práskne rána od utrženého vlasce a vy jen vidíte mohutnou siluetu ocasní ploutve, která mává na pozdrav… a pak že lidský tvor vždy vítězí. Naštěstí těchto nezdarů nebylo v době akce mnoho. Byli jsme totiž vybaveni zbraní, na kterou možná nebyli ani místní šupináči připraveni. V rámci akce byli k dispozici lektoři z řad závodníků v lovu přívlačí a muškařením, kteří velmi dobře vědí, jak na opatrné a chytré ryby. Při akci byly dětem předvedeny všechny základní techniky, které uplatní na každé vodě. Od plavané, přes položenou až po lov přívlačí. Večer byly nastraženy i pruty na sumce a k nevelkému překvapení během dvou nocí přišli děti na břeh pozdravit tři vousáči. V průběhu kurzu byly dětem předvedeny návazce i na ty nejopatrnější ryby. Kromě těchto teoretických aktivit jsme je zapojili do soutěže, která zahrnovala kromě poznávání ryb a vodních živočichů i hod na cíl a zkoušku vázání rybářských návazců a uzlů. Každý ze zúčastněných byl pak podle výsledku náležitě odměněn. Díky sponzorské podpoře dostal každý mladý rybář nebo rybářka balíček základních potřeb pro plavanou, položenou a přívlač. Kromě toho si odnesli i balení boilies, na které určitě dostanou na jiných vodách ty největší kapry nebo amury. Od pana Davida byli odměněni památeční plaketou, kterou sám vlastnoručně pro tuto akci vyrobil.
A ptáte se, co ryby? Zda nám alespoň trochu v tom horkém počasí braly? Vzhledem k nadstandardnímu zarybnění se nám podařilo z vody odchytit celou paletu rybích přátel. Od malých plotiček, perlínů a karasů přes větší karasy a cejny. Suverénně nejzkušenějším rybářem byl Nikolas, který za tři dny dokázal přelstít celkem pět kaprů. Jeho kamarád Jáchym v noci zdolal pětikilového amura, který se okamžitě stal jeho osobním rekordem. Také všem ostatním dětem se zvedla hladina adrenalinu při zdolávání pěti až šestikilových kaprů. Naše rybářka Zuzka zápolila asi 20 minut s kaprem, který mohl být korunován na nejtěžší kaprovitou rybu akce. Bohužel se jí nepodařilo zkušeného protivníka ani po tak dlouhém souboji dostat do podběráku. Právě tento kapr po prohraném souboji zamával rybářce na rozloučenou svou mohutnou ocasní ploutví. Pevně doufám, že jej chytí při další akci. V průběhu akce se nám podařilo přemluvit k záběru i tři „přesmetrové“ sumce a jednu metrovou štiku. Takové ryby viděly naše děti úplně poprvé a věřím, že právě i díky těmto zážitkům se budou jednak k vodě dále vracet a jednak budou k rybám ohleduplnější. Pouštěním těch menších si zajistí šanci k chycení stejné ryby opětovně, ale třeba v daleko větší velikosti.
Revír Pod lesem nám vyloženě učaroval. Ta pohoda, klid, příjemné prostředí a blahodárný stín. Nikde nebyla cítit negativní aktivita člověka, přestože v blízkosti rybníka je spousta antropogenního balastu. Žádný nepořádek, jen stromy, travička a voda s jejím tajemstvím, které jsme rozhodně nestačili v těchto třech dnech úplně prozkoumat. Také bojovnost místních ryb je udivující. Máme bohaté zkušenosti z jiných nesvazových vod a máme možnosti srovnávat. Existuje opravdu jen málo takových privátních vod, kde si rybu musíte zasloužit a doslova ji vydřít. A to se nám právě díky panu Davidovi a jeho svědomitému hospodaření podařilo. Za tyto nevšední zážitky opravdu děkujeme a pevně doufáme, že i v příští sezóně se nám tato voda opět pootevře a prozradí další z nepřeberného množství tajemství.
Kromě díků panu hospodáři Davidu Janulkovi považuji za neméně důležité poděkovat i ostatním sponzorům, díky kterým bylo možné tuto akci uspořádat. Je to samotná obec Baška a její bravurní program „Baška dětem“. Jsou to rybářské potřeby Lovíme ryby, které poskytly slevu na nákup drobného vybavení pro děti. Jsou to další drobní a neméně důležití kolegové a kamarádi, kteří nás v naší činnosti podporují. Poděkování patří také některým rodičům, kteří byli akce účastni a pomohli s náplní programu. V neposlední řadě jsou to naši kamarádi a rybářští závodníci, kteří vymysleli program a poskytli našim mladým abonentům cenné rady z jejich lovecké praxe.