LSPS-logoPozvání k účasti na Mezinárodním festivalu pěveckých sborů pořádaném Lašským smíšeným pěveckým sborem z Bašky, přijalo patnáct pěveckých sborů nejenom z České republiky, ale i ze zahraničí. Festival se uskutečnil ve dnech 9. 5. - 11. 5. 2014 ve Frýdku –Místku, Bašce, Hodoňovicích, Dobré, Třinci a Skalici.

2014-mfps-010
Koncerty úspěšně moderovali Mgr.Daniela Navrátilová a Ondřej Pokorný. Nad festivalem převzaly záštitu, PhDr. Marie Hakenová-Ulrichová, dcera manželů Hakenových, senátorka Eva Richtrová a Irena Babicová –starostka obce Baška, které se zúčastnily všech festivalových koncertů.

Mimořádným zážitkem bylo uvedení Korunovační mše C-Dur –W.A.Mozarta ve farním kostele sv. Jana a Pavla v Místku (pátek 9.5.). Na jejím provedení se podíleli: Symfonický orchestr Frýdek-Místek, Cantores Domini (Frýdek-Místek), Pěvecký sbor Smetana (Frýdek-Místek), Lašský smíšený pěvecký sbor (Baška), Spřátelené sbory Vivat Musica (Kraslice) a Karlovarský pěvecký sbor. Dirigentem této náročné skladby byl Zdeněk Smolka. Po sobotním slavnostním přijetí, zástupců všech zúčastněných sborů ve velké zasedací místnosti OÚ Baška starostkou Irenou Babicovou a místostarostou RNDr. Martinem Čajánkem Ph.D., následovala mše svatá v kostele sv. Václava v Bašce za zemřelé Eduarda Hakena a Marii Glázrovou-Hakenovou. Mši svatou celebrovali P. František Vrubel (místoděkan frýdeckého děkanátu), P. Radek. Drobisz (farář ze Skalice) a PhDr. Pavel Ramík. Tato bohoslužba byla rovněž obětována za zemřelé dirigenty a členy LSPS. Jedním z vrcholů festivalových koncertů určitě patřilo sobotní vystoupení v KD Baška. Atmosféra tohoto večera byla mimořádně přátelská. Jistě právem se zde dostalo ocenění starostovi sboru Michalu Válkovi a realizačnímu týmu mezi které patřili: Ing. Kateřina Čečotková, Ludmila Kozlová, Pavel Lička, Eva Šťastná a Iva Holubová. Poděkování se jim dostalo prostřednictvím senátorky Evy Richtové, PhDr. Marie Hakenové a starostky Bašky Ireny Babicové. Na úspěchu třetího ročníku festivalu mají zásluhu nejenom členové LSPS, ale i delegáti jednotlivých sborů: Irena Pláteniková, Dajana Zápalková, Jaroslav Lička, Jaroslav Šmíd, Magdaléna Hasalová, Gabriela Beránková, Magdaléna Kachtíková, Mgr.Věra Ptaková. Festival byl zakončen v neděli 11. 5. koncertem v Lidovém domě v Místku. V jeho závěru poděkoval starosta sboru Michal Válek všem, kteří se podíleli na úkor svého volného času jak organizačně, finančně, tak umělecky na celém zdárném průběhu festivalových dnů.

2014-mfps-001
2014-mfps-002
2014-mfps-003
2014-mfps-004