Adolf-Kolcar

Zřejmě jen obtížně budeme hledat v našem kraji člověka se zájmem o sborový zpěv, který by neznal jméno sbormistra LSPS Adolfa Kolčáře. Bohužel v tyto dny jsme byli osloveni smutnou zprávou o úmrtí pana Adolfa Kolčáře (*8. 5. 1921 - †27. 12. 2013).

 

Adolf Kolčář byl jedním ze zakládajících členů tohoto sboru a jeho úspěšným dirigentem z let 1953-1991. Byl to právě on, který stál u zrodu LSPS v rozmezí let 1952-53, kdy sbor vzniká především z členů chrámových sborů z Bašky a Hodoňovic. Výčet všech činností sboru by znamenalo uvádět nejen desítky koncertů, účasti na celé řadě pěveckých soutěží, ale také dnešní generací našich zpěváků již pozapomenutý podíl při uvádění zpěvoher, operet, ale i činoher - a to především v období 50.-60. let, kde se na jejich hudební režii s mimořádným úspěchem podepsal právě Adolf Kolčář. Nelze nezmínit, více než desetiletou spolupráci sboru s předními sólisty ND Praha (1977-1991). Nejenom v Bašce, ale na mnoha místech v našem kraji, sbor vystupoval společně s celou řadou umělců ND Praha: s Eduardem Hakenem, Marií Glázrovou, Miladou Šubrtovou, Lubomírem Havlákem, Václavem Zítkem, Jiřinou Petrovickou a mnoha dalšími. Jistě k vrcholům této spolupráce patřil i koncert LSPS v malém sále Domu umělců v Praze, který se uskutečnil 30. 3. 1984. Na tomto koncertu zazněly i písně lidové autorky Boženy Peterkové, rodačky z Janovic.

Mimořádnou zásluhu měl pan Adolf Kolčář také na vytvoření přátelského vztahu s nejstarším pěveckým sborem MEJA z Radwora u Budyšína v Německu. První koncerty se uskutečnily ve dnech 24.-28.10 1984 v Lužicko-Srbských vesnicích, Radwor, Dźewin, Malešec. Další vystoupení v Lužici se konala 20.-23.10 1988 v Budyšíně a Radworu.Tento přátelský vztah k nejmenšímu slovanskému národu žijícímu v Německu přetrvává do dnešních dnů. V říjnu roku 2014 u příležitosti 30. výročí trvání tohoto přátelství vystoupí sbor MEJA nejenom v Bašce, ale i v dalších místech našeho kraje.

LSPS-Kolcar

Ke koncertům, na které pan Adolf Kolčář velice rád vzpomínal, bylo i vystoupení ve Vídni pro české krajany (1991), které bylo vysíláno ČT Ostrava. Nevšedním uměleckým zážitkem byl také koncert v Mramorovém sále třebíčského zámku (1988), který byl začátkem znovu obnovené spolupráce mezi Baškou a Třebíčí započaté v roce 1947. Koncem roku 1991 po téměř čtyřicetiletém obětavém vedení LSPS pan Adolf Kolčář své působení dirigenta v tomto sboru ukončil. I nadále se však věnoval dirigentské činnosti, především vedení chrámového sboru při kostele sv. Václava v Bašce. U příležitosti jeho devadesátých narozenin, se dostalo panu Adolfu Kolčářovi řady ocenění, především to byl pamětní list sv.Otce Benedikta XVI., který obdržel za mnohaleté vedení chrámových sborů a obětavou činnost varhaníka. Mimořádného uznání se mu dostalo za významný podíl na obohacení kulturního dění v našem regionu. Slavnostní akt a přijetí Ing. Jaroslavem Palasem, hejtmanem Moravskoslezského kraje se uskutečnil 12.3.2012 na Krajském úřadě v Ostravě. Sbormistr Adolf Kolčář byl také potěšen, že své životní vzpomínky mohl předat posluchačům rádia Proglas. Velmi si rovněž vážil toho, že s bašským chrámovým sborem spolupracovala bývalá dlouholetá přední sólistka Státní opery v Kolíně nad Rýnem paní Alena Čihánková, která svou dovolenou trávila v Bašce.

V prosinci letošního roku natáčela ČT dokument o Lašském smíšeném pěveckém sboru, jehož součástí bude i rozhovor s panem Adolfem Kolčářem. Pořad bude pravděpodobně vysílán v sobotu 1. února 2014 na ČT 2 v dopoledních hodinách. Při telefonním hovoru s panem Kolčářem ve čtvrtek 26. prosince mimo jiné řekl: „Jsem velice šťasten, že nejenom LSPS úspěšně pokračuje ve své činnosti, ale především mě velice těší, že chrámový sbor, který jsem také dlouhá léta v Bašce vedl, převzal pan Michal Válek a jak jsem se mohl přesvědčit, vede tento sbor velice dobře." Tato slova hovoří nejenom za vše, ale především zavazují...

Život pana Adolfa Kolčáře byl až do posledních dnů naplněn láskou hudbě a duchovním hodnotám.

Rozloučíme se s ním 2. ledna 2014 ve 13.00 h v kostele Panny Marie v Hodoňovicích.