VlcnovjankaSváteční koncert dechové hudby Vlčnovjanka, který proběhl v kulturním domě v Bašce poslední adventní neděli 20. prosince 2015, se těšil velké návštěvnosti, převážně z řad seniorů.

Hudebníci se zpěváky přijeli ze Slovácka z Vlčnova - obce, kterou proslavil jedinečný obyčej „Jízda králů", zapsaný dne 27. 11. 2011 do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví (UNESCO), při kterém chlapec oděn v ženský kroj objíždí se svou družinou na koních obec. Tato akce se koná vždy poslední květnovou neděli v každém roce.

Program koncertu sestavený uměleckým vedoucím a kapelníkem Pavlem Nevařilem se skládal ze dvou částí. První - laděná na vánoční notu, kdy konferenciérka provedla hosty v sále od Štědrého dne po Štěpána s uvedením zvyků a obyčejů v českých domácnostech. Kapela pak doplnila její slova koledami, vánočními skladbami, na které reagovali přítomní velkým potleskem.

V druhé části koncertu byly uvedeny lidové písně moravsko-slováckého regionu a dále též z původní tvorby předních hudebních skladatelů tohoto hudebního žánru. U mikrofonu se při zpěvu vystřídali Jana Minaříková a Jožka Malina, který svým konferováním povzbuzoval hosty v sále ke zpěvu. Ti se opravdu nenechali moc pobízet a známé písně si s chutí za doprovodu dechové hudby zazpívali.

„Vybrali jste dobře, my senioři si rádi zazpíváme lidové písničky a dnešní odpoledne jsme jich tady slyšeli opravdu dost. A koledy nás zase naladily na vánoční notu, takže jsme opravdu moc spokojeni,“ odcházeli nadšení bašští senioři ze sálu s tímto poděkováním organizátorům, což byla kulturní komise Obce Baška.

Koncertem dechové hudby Vlčnovjanka se v Bašce uzavřel velice pestrý a na kulturní akce bohatý rok 2015. Čím nás překvapí rok 2016? Budeme se těšit, že si každý z nás vybere program dle svého gusta.

2015-vlcnovjanka_001
2015-vlcnovjanka_002