uklidme-cesko-logo-akceTato celostátní výzva nenechala spát ani dobrovolníky v Bašce. Sobotní den 18. dubna 2015 se asi dvacítka občanů Hodoňovic rozhodla uklidit alespoň malý kousek hodoňovického území, a to od hostince U Čendy směrem k pískovně. A stejně trávit sobotní den se rozhodla asi desítka občanů Kunčiček u Bašky, kteří procházeli olšinou a kolem řeky Ostravice.

2015-uklidme-basku-005Rodiče s dětmi, ale i babičky, dědečkové s vnoučaty šli podél cesty, ale i lesíkem, a mnohdy nacházeli skutečné poklady. Sklenice různého druhu, plastové lahve, igelitové obaly, drobné železné předměty, svršky oblečení. Sbírali jsme prostě všechno, co do lesa nepatří. Jednoznačným "vítězem" se staly tzv. plaskačky od alkoholu - vodky, protože těch jsme nasbírali určitě kolem 50ks! Našlo se i umývadlo, torzo kola či zahradního slunečníku aj. Co vše jsou schopni lidé odhodit! Doma není kam, poplatek za odvoz odpadů se platí jen pro radost, tak s tím zajedou do lesa – tam se toho vejde!

V Hodoňovicích byl zmíněný úsek vysbíraný během dvou hodin, stejně na tom byli i v Kunčičkách, kde se však našly takové černé skládky, které by potřebovaly nákladní auta a ne plastové pytle. A kdyby se našli dobrovolníci k ořezání spadlých či ztrouchnivělých haluzí stromů lemujících cestu k pískovně, pak by byly procházky rozkvetlou alejí švestek ještě krásnější.

2015-uklidme-basku-001

Kdybychom chtěli tento úklid udělat opravdu pořádně, bylo by zapotřebí zapojit vybavení sběrného dvora, minimálně menší auto s korbou, kam by se sklo dalo nosit a odvážet, protože tahat to ručně a navíc v těch plastových pytlích, které jsme měli, je nad lidské síly. Chtělo by to udělat další, minimálně jedno kolo takového úklidu konkrétně olšiny, protože je tam stále spousta míst, kde je uložen odpad, který tam leží možná už desítky let. Je třeba si uvědomit, že takové sklo se nerozloží ani za 100 let, a že to, co do olšiny zavážejí někteří nezodpovědní spoluobčané, bude naše poselství pro další generace. Učme naše děti, že příroda se musí chránit, že si ji musíme udržovat alespoň takovou, jakou ji dnes máme. My, občané Kunčiček, bychom měli být rádi za to, že tady takovou olšinu máme, že máme místo, kam se dá jít projít s dětmi, se psy, místo, kde si můžeme odpočinout od každodenního shonu, nadýchat se voňavého vzduchu a užít si ticho, zpěv ptáků a šum tekoucí řeky. Měli bychom toto místo udržovat v co nejlepším možném stavu. V době, kdy se v obci pravidelně sváží odpad všeho druhu každému obyvateli v podstatě od plotu, kdy máme vlastní sběrný dvůr, nebuďme líní a sobečtí, odpad do lesa nepatří!! A nebuďme také lhostejní, protože ty tuny odpadu do olšiny musel někdo přinést, přivézt, odhodit… Za sebe můžu rozhodně říci, že jsem ráda za takové akce, doufám, že ne poslední. Jsem určitě pro, aby se akce podobného typu zopakovala v ještě větším měřítku, se zapojením obce a věřím, že i nás, dobrovolníků se najde více, když se akci věnuje ta správná pozornost a včasně se bude propagovat a dávat na vědomí občanům.” - vyjádřila se jedna z maminek z Kunčiček u Bašky.

Teď už je to na obecních službách, aby asi padesát pytlů s odpadem svezli na sběrný dvůr. Skýtá se zde otázka k zamyšlení. Nemohly by si všechny spolky v obci rozdělit v obci území, posbírat každé jaro odpadky, abychom mohli být na svoji obec pyšní? Dobrovolníci v Hodoňovicích a Kunčičkách u Bašky alespoň částečně uklidili, hodoňovičtí se v místním hostinci zahřáli teplým čajem, kávou a k tomu domácí koláč jistě přišel k chuti. Dobrá věc se podařila, jsme rádi, že jsme se stali součástí této celostátní smysluplné akce.

2015-uklidme-basku-002

2015-uklidme-basku-006Dajana Zápalková & David Blahut