Jako každé léto, i letos, se v Bašce konal příměstský tábor na staronovém místě, a to na fotbalovém hřišti v Kunčičkách. Tentokrát jsme se vydali do dávného starověku, kdy se César snažil dobývat větší a větší území pro Řím, avšak nebyl si schopen podmanit Egypt královny Kleopatry. Jejich konflikt se dlouho nikam nehnul, a tak spolu nakonec vládci uzavřeli sázku: faraonka do tří týdnů postaví největší pyramidu, jakou kdy César viděl, a on na oplátku odtáhne pryč z Egypta. Kleopatra stavbou pověřila jednoho ze svých nejlepších architektů, Numerobise, ale i přesto bylo těžko uvěřitelné, že by se mu to za tak krátkou dobu povedlo.

Dva týdny uběhly a dostavba byla daleko v nedohlednu. Náš architekt se po dlouhém přemítání rozhodl vydat do malé osady v daleké Galii, kde přebýval jistý druid, starý přítel Numerobisova otce, znám svým kouzelným lektvarem. Kdyby získal tajný recept na tento nápoj, stavba Kleopatřiny pyramidy by se určitě značně urychlila.

Egypťan se nakonec po dlouhém bloudění do naší galské osady dostal. Zde mu děti napověděly, kde se druid Panoramix nachází a po radostném shledání těchto dvou, menším přemlouvání a dohadovaní o tom, zda druid recept pro egyptské dělníky vydá nebo ne, se za pomoci Asterixe a Obelixe obě strany dohodly, že tedy ano.

Asterix, Obelix, jejich pes Idefix, druid Panoramix a architekt Numerobis se s dětmi tedy vydali na cestu. Nejprve jsme museli postavit lodě, abychom se do říše Kleopatry vůbec dostali, a i když do cíle nedorazily v nejlepším stavu, všichni jsme přes Středozemní moře v pořádku přepluli. Faraonka nás následně uvítala ve své zemi a poděkovala nám, že chceme se stavbou její pyramidy pomoci, nicméně její varování v případě selhaní některými decentně otřáslo – hodila by nás svým krokodýlům.

Asterix, Obelix a děti se s vervou pustily do stavby, ale celý týden nám někdo neustále kazil plány a dělal různé nepříjemnosti. Avšak i přes všechny překážky se nám na konci týdne podařilo pyramidu skoro dokončit – až na jeden jediný zbylý kámen. To už ale Asterix a Obelix s dětmi přišli na to, že za vším stál jiný architekt, Amonbofis, Numerobisův rival nastrčený samotným Césarem, aby si pojistil vítězství nad Kleopatrou. Královna je oba pokárala a vyhnala pryč. Jako poděkování uspořádala Asterixovi, Obelixovi a dětem večírek, během něhož byl ale druid Panoramix unesen a s ním zmizelo i tajemství kouzelného nápoje.

Druidova zmizení jsme si všimli až následující týden a dali si za cíl jej najít, ať už bude kdekoli. Slovo „kdekoli“ je zde klíčové, protože jsme během pěti dnů nachodili kilometry a kilometry. Začali jsme v Egyptě, odkud stopy vedly do říše Chetitů, následně přes vysoké hory, ale pak Asterixe a Obelixe zajali Césarovi vojáci. Abychom je osvobodili, museli jsme se zúčastnit Césarových římských her a po jejich úspěšném zvládnutí jsme měli nalezení chudáka Panoramixe konečně na dosah. V pátek jsme druida opravdu našli a zjistili, že za jeho zmizením byl (ne)překvapivě opět César. Ten se jal kát a jako omluvu nám sám uspořádal hostinu.

I v letošním roce jsme se každý týden vydali na výlet do okolí Bašky. Díky příznivým podmínkám jsme letos oba týdny mohli přespat v táboře pod širákem a nacpali se k večeři párky v rohlíku. V pátek jsme si taky vychutnali přímo na táboře vyráběný popcorn a pochutnali si na speciálních egyptsko – galských drincích.

Toto vše by se neobešlo bez pomoci mnoha občanů Bašky a našich přátel a známých. Velké díky patří především táborovému týmu - Ádi Blahutové, Barči Chrápkové, Honzovi Richterovi ml., Jonáši Ludvíkovi, Marušce Sovové, Týně Hadáčkové, Pavle Bělochové, Vojtovi Zemanovi, Tomáši Sovovi, Domči Budinové, Kubovi Cmolovi, Edovi Špokovi, Haně Kolomazníkové a hlavně Martinu Kolomazníkovi, který svou premiéru v roli hlavního vedoucího, a role Asterixe či táborového zdravotníka zvládl na jedničku.

Kromě výše jmenovaných děkujeme zastupitelům a zaměstnancům obce Baška, Broni Blahutové, Matěji Blahutovi, Martině Mílové, p. Ondračkovi z 3D Promo, bašťanským fotbalistům a školní jídelně Baška za podporu při realizaci tábora.

Dětem a rodičům děkujeme za přízeň, doufáme, že se i letos tábor líbil a všem přejeme hezký zbytek prázdnin!

Barbora Chrápková

Fotogalerie: Příměstský tábor Baška (2024)

Příměstský tábor Baška (2024)