Hostinec U Čendy v Hodoňovicích, který je, jak říká lašský král Zdeňa Viluš I. alias Zdeněk Krulikovský jakousi baštou Lašska, si oslavy jistě zaslouží. Vždyť právě teď na podzim uplynulo 110 let, kdy budova přešla do správy obce Hodoňovice a 65 let, kdy hostinec zakoupili Vincenc (česky Čeněk) a Adéla Styskalovi.

Současný majitel hostince Pavel Kowalczyk se svou ženou Danielou plánovali oslavy s místním Čendaspolkem dlouho dopředu, aby byly opravdu důstojné, aby se lidé přišli nejen pobavit, ale také zavzpomínat. Zároveň si užít krmášového veselí, dobrého jídla a pití. Zdá se, že se jim to podařilo.

Hostinec U Čendy v tento slavnostní den skutečně praskal ve švech, přišli se podívat nejen místní občané, ale za kulturou se tu naučili chodit i lidé z okolních vesnic. Co je potěšující, v sále jsme mohli přivítat i tři syny Styskalovy – Lubomíra, Bedřicha a Petra a také další příslušníky „Čendovy" rodiny. Všichni s dojetím poslouchali z podia historii hostince, kterou sepsala kronikářka obce, gratulace lašského krále, ten hostinského Pavla Kowalczyka jmenoval vrchním fojtem. Děkovali i zástupci Čendaspolku s pivními krýgly s mottem hostince za to, že zde mohou uskutečňovat různé akce. Přišli přát i místní hasiči a likérník „Beskydske palarně" Libor Pastorek, který předal fojtovi keramickou lahev s obsahem té nejjemnější „Čendovy slivovice" vypálené pro tuto slavnostní příležitost. Poté se slova ujal hostinský Pavel, který poděkoval všem za pomoc při uskutečňování jeho snu, a sice – naplňovat odkaz jeho předků – provozovat tento vesnický hostinec, aby především stmeloval obec. Jak řekl, plánů na jeho zvelebování je mnoho, mnohdy chybí finance. Některé akce by nešlo dělat za pomocí sponzorů, kterých si váží a děkuje jim. Došlo na slavnostní přípitek Lašským likérem a i bouřlivé živijó, živijó zaznělo zcela zaplněným sálem.

Překvapením pro mnohé bylo vytvoření „Čendova koutku", kde se na vystavených dobových fotografiích včetně písemných archiválií podařilo dokumentovat nejen historii hostince, ale částečně i vesnice Hodoňovice.

2011-oslavy-hostince-u-cendy-001
2011-oslavy-hostince-u-cendy-002
2011-oslavy-hostince-u-cendy-003
2011-oslavy-hostince-u-cendy-004

Jsem skutečně nadšena ze všeho, co tu vidím na fotografiích, poznávám lidi z vesnice, kdy jsme byli ještě mladí, kdy se tu hrálo divadlo, ale jsou tu fotoaparátem zachycena i těžká válečná léta", řekla s dojetím místní občanka Vlasta Šolínová.

Během odpoledne se na podiu představili i umělci Moravskoslezského divadla Olomouc, na sále zatanči Čendaspoláci v krojích slavnostní polku a přidali i country tanec. K pobavení hrála na akordeon Lucie Gorecká, na housle Břetislav Skotnica. Lidé si mohli zakoupit od masných výrobků přes koláče, preclíky i pivní sklenice s logem hostince. Občerstvit se výborným krmášovým menu a zapít medovým pivem „Čendův kameňák", které bylo uvařeno pro tuto příležitost v minipivovaru U koníčka ve Vojkovicích. Na své si přišla i ta mladší generace na večerní krmášové veselici při hudební produkci skupiny Gracia. Barevný ohňostroj pak jistě podtrhnul výjimečnost této slavnostní události, která se do dějin hostince „U Čendy" určitě zapsala zlatým písmem.

Tak jen tak dále, vrchní fojte hostince „U Čendy",
ať se ti daří i dál provozovat hostinec ke cti a odkazu jeho předků.

Dajana Zápalková

Fotogalerie: Oslavy hostince U Čendy