okolo-basky-cestickaV sobotu 4. května i přes ranní nepřízeň počasí si baštecký pochod užila stovka příznivců, přesně 102. Na trasu dlouhou 18.8 km a zpestřenou devíti kontrolami, se od ranních hodin vydalo 49 bašťanů, 14 kunčičanů a 11 občanů Havířova. Je škoda, že pro jiné části obce je parkoviště pod přehradou vzdálenější než Havířov.

Jednotlivé kontroly na trase připravili místní spolky nebo přátelé sdružení. Druhá kontrola byla na fotbalovém hřišti v Kunčičkách u Bašky, kde sportovní komise připravila kop na branku nebo ochutnávku vína. Třetí stanoviště bylo odpočinkové a posilňující v hospůdce Pohoda.

Turistický pochod Okolo Bašky cestička byl zpestřen na kontrole č. 4 v Hodoňovicích na náměstí před hostincem U Čendy, kde se pro tyto chvíle usídlila "Osada Čendyánů". Jednotliví členové tohoto vzácného kmenu v čele s šamankou, která uvolňovala turisty a zbavovala je neduh ve svém "tipi", zpestřili pochod jeho účastníkům. Ti se pak překvapeně zapojili do čendyánských tanců, někteří potáhli z dýmky, občerstvili se a pokračovali na další stanoviště zmíněného pochodu.

2013-okolo-basky-107
2013-okolo-basky-108
2013-okolo-basky-109
2013-okolo-basky-113

Dalším stanovištěm byl ZOO park na kamenci. Následovala cesta kolem řeky Ostravice, přes lávku, až směrem do Pržna. Přes Malou Bašku se účastníci dostali až k hlavní cestě na Janovice, kde je čekalo překvapení v podobě svezení improvizovaným autobusem až ke křižovatce na Hradisko. Na Trojačce pod vysokým napětím jste si pak se společnosti TINT mohli zasoutěžit o tiskárnu, kterou nakonec vyhrál pan Radek Novák z Ostravy, byl nejlepší ve střelbě s lukem, hod diskem (harddiskem) a měl štěstí v hodu kostkou. Předposledním stanovištěm před finálovým cílem, pak byla střelba se vzduchovky na pláži přehrady Baška.

Všech 98 občanů, kteří se vrátili (4 turisté do cíle nedorazili) si pak zaslouženě opeklo špekáček, který obdrželi za projití všemi kontrolními stanovišti společně s účastnickým listem, který stvrzuje projití skoro 19km. Zázemí pro výchozí bod pochodu okolo Bašky nám připravila hospůdka U Studny v nově vybudovaném altánku, za to jím patří velké díky.

Po setmění jsme pak cca pro třicet zúčastněných promítli slíbený film Samotáři v improvizovaném jarním kině. Nízké teploty však velmi rychle daly najevo, že ještě není správná doba na posedávání venku, přesto byli jedinci, kteří dokoukali do závěrečených titulků.

Děkujeme všem, kteří se akce zúčastnili, ta stovka turistů nám dokázalo, že i v nepříznivém počasí má smysl akce pořádat. Snad se příště přesvědčí více občanů, že je ptřeba udělat něco pro zdraví.

2013-okolo-basky-002
2013-okolo-basky-004
2013-okolo-basky-005
2013-okolo-basky-006