Dne 12.12.2013 byla schválena Zastupitelstvem obce Baška obecně závazná vyhláška č. 1/2013, kterou se mění obecně závazná vyhláška     č. 1/2012, o místních poplatcích ze dne 3.12.2012. Změna se týká pouze místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů (dále jen „poplatek za odpad“) a to v článku týkající se osvobození a úlev.Vyhláška je k dispozici na www.baska.cz – obecní vyhlášky. Vyhláška nabývá účinnosti od 1.1.2014.

Změny v osvobození  :

Osvobození pro poplatníky, kteří mají v obci Baška trvalý nebo přechodný pobyt:

• kteří nejméně 6 měsíců v příslušném kalendářním roce pobývali v zařízeních sociální a zdravotnické péče, jestliže poplatník tuto skutečnost doloží (původně bylo 9 měsíců)
  • po dobu výkonu vazby nebo trestu odnětí svobody v délce 6 měsíců a více v příslušném kalendářním roce, jestliže poplatník tuto skutečnost doloží (původně bylo 9  měsíců bez nutnosti doložení)
  • kteří se v příslušném kalendářním roce prokazatelně zdržují déle než 6 měsíců v zahraničí. O počátku a ukončení pobytu v zahraničí je poplatník povinen předložit správci poplatku doklad, který prokazuje uváděné skutečnosti (např. potvrzení tuzemského nebo zahraničního zaměstnavatele, potvrzení tuzemské nebo zahraniční školy, potvrzení o trvalém pobytu v zahraničí apod.). Písemnosti vyhotovené v jiném než českém jazyce musí být předloženy v originálním znění a současně v překladu do českého jazyka (původně bylo 9 měsíců)
  • kteří se v příslušném kalendářním roce prokazatelně zdržují déle než 6 měsíců mimo své bydliště a hradí úplatu spojenou s odvozem odpadu formou nájemní smlouvy, jestliže poplatník tuto skutečnost správci poplatku doloží (původně bylo 9 měsíců)
  • kteří studují a jsou ubytováni mimo území obce. Tyto osoby jsou povinny správci poplatku předložit příslušný doklad o začátku a ukončení studia a doklad o ubytování. Osvobození se neposkytuje za období od 1.7. do 31.8. kalendářního roku.

Nové osvobození:

• Jsou osvobození poplatníci, kteří mají na území obce stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, a zároveň mají na územní obce  pobyt v případě, že tyto objekty nejsou provozovány za účelem dosažení zisku.

Nově se poskytují úlevy:

• úleva ve výši 50% roční sazby poplatku se poskytuje poplatníkovi, který má v obci pobyt a který v příslušném kalendářním roce dosáhne věku 70 let nebo je starší 70 let věku – bez nutnosti předložení dokladu.
  • úleva ve výši 50% roční sazby poplatku se poskytne poplatníkovi, který je držitelem průkazu ZTP/P podle zvláštního právního předpisu – na základě předložení dokladu.
  • 4. Úlevy se nesčítají.

Jako v minulém roce, tak i v letošním obdržíte od 6.1.2014 při zaplacení poplatku za odpad v pokladně OÚ Baška nálepku na popelnici pro rok 2014. Občané, kteří budou platit bankovním převodem si nálepku taktéž vyzvednou osobně v pokladně OÚ Baška.

Splatnosti poplatků:

• poplatek za psa do 31. března 2014