logo_INFORok 2013 bude posledním rokem současného programovacího období Evropské unie. Ve prospěch rozvoje území v působnosti Místní akční skupiny (MAS) Pobeskydí bylo v tomto období realizováno mnoho užitečných projektů a mnoho obcí i podnikatelských a neziskových subjektů se stalo příjemci finanční podpory ze strany regionálních, národních i unijních institucí.

Klíčovým dokumentem, bez kterého by mnohé projekty nebyly vůbec uskutečněny, byla Strategie rozvoje Pobeskydí, na kterou navázal Strategický plán LEADER, postupně realizovaný v Programu rozvoje venkova ČR. Platnost těchto dokumentů se nyní chýlí ke konci spolu s koncem programovacího období Evropské unie a chceme-li své území rozvíjet i nadále, musíme se již nyní zamyslet nad jeho potřebami. Garantem přípravy nové strategie pro období let 2014–2020 je Místní akční skupina Pobeskydí.

Příprava strategického dokumentu, který ovlivní budoucí vývoj území, je zodpovědnou úlohou, vyžadující respekt k potřebám místních obyvatel a podnikatelských i neziskových subjektů. Vzhledem k tomu, že jsme si této zodpovědnosti vědomi, uvítáme při přípravě strategie podněty a připomínky od kohokoli, kdo bude mít zájem se k dalšímu rozvoji území vyjádřit. V průběhu celého procesu tvorby strategického plánu budou na různých místech v regionu organizována setkání tematicky zaměřených pracovních skupin a veřejná projednání zaměřená na hledání klíčových problémů území a nástrojů jejich řešení. Všechny výstupy budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách Místní akční skupiny Pobeskydí, kde budou rovněž k dispozici ankety a dotazníky zaměřené na aktuální otázky související s tvorbou strategie. Účast na setkáních pracovních skupin a veřejných projednáních, podobně jako možnost připomínkování nebo vyjádření názoru v anketách a dotaznících bude zcela otevřená, dobrovolná a nezávazná. Nastoupit do pomyslného vlaku tvorby strategického plánu bude možné kdykoli pro kohokoli, podobně jako vystoupit z něj.

Pobeskydí v programech typu LEADER podporovaných Evropskou unií, což ve svém důsledku umožní získání prostředků pro realizaci jednotlivých projektů žadatelů o dotaci z veřejné i soukromé sféry na území v působnosti MAS. Budete-li mít zájem o bližší informace, sledujte internetové stránky Místní akční skupiny Pobeskydí (www.pobeskydi.cz), nebo nás kontaktujte prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Ing. Oto Onderek, předseda programového výboru MAS Pobeskydí

Třanovice, říjen 2012