Hodonovice-oslavyHodoňovice, které jsou od roku 1960 součástí sloučené obce Baška si uprostřed října připomněly své založení. Je to již 625 let, co se v archivních záznamech objevují zápisy o existenci nejdříve malé osady na břehu řeky Ostravice, která si prošla své peripetie, ale časem se rozrůstala. Dnes čítá přes osm set obyvatel, kteří jsou většinou s životem na vesnici spokojeni, i když v současné době je trápí rozkopané silnice v důsledku stavby kanalizace. Jistě i tyto těžkosti se brzy vyřeší.

Téměř všechny kulturní akce se odehrávají v místním hostinci U Čendy, v letních měsících i na přilehlé zahradě. Nejinak tomu bylo i při oslavách založení obce. Místní Čendaspolek spolu s hodoňovickým fojtem, za finanční podpory Obce Baška připravili výstavu dobových fotografií, které se podařilo získat převážně od místních občanů.

I já jsem pro tuto výstavu poskytl několik svých fotek z rodinných alb, které si pečlivě celý život doplňuji. Jsem hodoňovický rodák, a v roce 1948 jsem se přiženil do Kunčiček u Bašky. Vzpomínky a pouta na Hodoňovice jsou stále silné, rád se sem vracím," vyjádřil své pocity Pavel Tománek, který si přišel prohlédnout nejen výstavu, ale zároveň povyprávět s přáteli.

2013-hodonovice-625-002
2013-hodonovice-625-003
2013-hodonovice-625-004
2013-hodonovice-625-005

Protože místní škola, která je již bohužel pro nedostatek žáků zavřená, letos oslavuje 80 let od svého otevření (1928), a také salesiánské středisko „Na kopečku" si připomíná v tomto roce 75 let od počátku výstavby (1943), bylo možné shlédnout i jejich historii na vystavených fotografiích. O činnosti a životě školy vypovídají i školní kroniky a pamětní kniha, které byly vedeny tehdejšími učiteli. Nechyběly ani obecní kroniky. Jakéhosi srovnání života v dávnějších časech i měnící se místa ve vesnici, nabízejí velice zdařilé fotografie baššské občanky Vlasty Krautové.

„Ty záběry jsou nádherné. Vždyť tu máme tolik krásných míst, kterých si mnohdy ani nevšimneme. Třeba pohledy z pískovny dolů do vesnice, zašlou slávu připomínají záběry polorozpadlého hostince na Čupku. Měnící se krajina v okolí hodoňovického splavu či nádherně zbarvená podzimní krajina padajícím listí - to jsou všechno důvody, proč v Hodoňovicích žít", rozpovídala se Ludmila Korousová.

Ale nebyla to jen výstava, která obohatila oslavy. Po krátkých oficialitách starostky Bašky Ireny Babicové, vřelých slovech salesiána Pavla Kuchaře, ocenila starostka věcnými dárky nejstarší občany, čestné bezpříspěvkové dárce krve, ale také bývalé pracovníky školy. Dále poděkovala místnímu Čendaspolku i fojtovi Pavlu Kowalczykovi za pozvednutí kulturního života v obci. Pak už se na sále hostince U Čendy rozezněly tóny cimbálové muziky Ládi Holiše s primášem Jaromírem Střelkou, která doprovodila folklorní soubor Pilky ze Lhotky ve dvou pásmech. Spokojení návštěvníci si mohli zazpívat nejen při cimbálu, ale i za doprovodu houslí a kytary Dua 2U. To také zajišťovalo hudební produkci na večerní krmášové veselici, kde o dobrou zábavu nebylo nouze. Všechny hosty na sále potěšilo humorné taneční vystoupení místního Čendaspolku a jistě i rozkrojení velikého narozeninového dortu místní cukrářky Ivy Maršálkové, který byl po celý den opravdu „jedlým"exponátem výstavy. Tak po výborné krmášové huse, kterou nabízela hostinská kuchyně, udělala sladkost marcipánu příjemnou tečku za velice zdařilými oslavami 625. výročí založení Hodoňovic. Tak zase za rok na hodoňovickém krmáši – na shledanou!

2013-hodonovice-625-006
2013-hodonovice-625-007
2013-hodonovice-625-008
2013-hodonovice-625-009

Fotogalerie: Hodoňovice 625 let (2013)