Odhodlání, citová vazba, nadšení, chuť si vybudovat vlastní základnu a obnovit pravidelné setkávání občanů Malé Bašky, to vše jsou důvody, proč se Malobašťané pustili do stavby altánu vlastníma rukama.
Stavba byla zahájena v květnu tohoto roku dobrovolníky z řad občanů Malé Bašky a z finančních prostředků obce Baška. K výstavbě bylo použito smrkové, borovicové a modřínové dřevo, které bylo vytěženo z malobašťanského lesa po větrném poryvu v roce 2017, jenž po sobě zanechal mnoho padlých stromů. U stavby konstrukce byla použita po staletí osvědčena metoda tzv. čepování.
Nezdá se to, ale altán dal malobašťanům pořádně zabrat. Níže vybraná fakta hovoří za vše.
34 brigádních dnů, 794 brigádních hodin, 73 l barvy, 6,5 kubíků dřeva, 14 tun kameniva
Zapojili se pamětníci, ale i ti nejmladší. Aktivita a loajalita občanů předčila očekávání, vždyť do pravidelných brigád se zapojilo celkem 29 občanů Malé Bašky. Hlavním pracovním dnem byla sobota, ale neděle nebyly výjimkou. Vedoucí konstruktér Stanislav Oprštěný pracoval na výřezech čepů pravidelně i v týdnu. Chuť byla velká, lidé přispívali také značnými finančními obnosy, ze kterých se pořídil například vlajkový systém, vlajka Malé Bašky, pamětní deska, základní kámen, posezení nebo vypálení nápisu ,,na Malé Bašce“, který tvoří dominantu altánu.
,,Takovou brigádu naposledy pamatuji v 90. letech, když se stavěl kulturák“, řekl nadšeně při natírání fošen Milan Janošec, známý jako první občan obce Bašky narozený po druhé světové válce.
Slavnostní otevření altánu a vyvěšení vlajky Malé Bašky proběhlo 18. srpna 2018.
Kompletní fotogalerie: Stavba altánu na Malé Bašce (2018)