Monte-Cupelo-2014Podle tradice již šestým rokem pronášel lašský král Zdeňa Viluš I., zvaný Chrabry (Krulikovsky), novoroční projev všem Lachům světa v pravé poledne na Silvestra na nejvyšším kopci Metylovické hůrky – na Čupku – zvané též - lašský Říp.

Něsky zme tež tu, že nam třa rekapitulacyju roka stareho jaksy zrobiť. Hromadu předsevzeti zme uspješně promjenili v skutky," začal lašský král svoji řeč a vyjmenoval akce Království lašského pořádané během roku 2014 na posílení těla i ducha.

Se starým rokem se na improvizovaném podiu, kde stála nejen královská družina se zástavami, ale i starostové obce Bašky a Metylovic, zástupkyně Čendaspolku a T.O. Čupek, rozloučil Zdeňa Viluš I. „po našemu - pivkem a čistu poctivu palenu z našych palarni."

Poté zazněla v jeho podání i všech zúčastněných Lachů (bylo jich asi na sedm stovek) lašská hymna, bylo pravé poledne – „a to je čas, kej třa do noveho roku smělo pohleděť," oznámil král. Nejdříve pozdravil všechny Lachy celého světa i na vzdálených ostrovech Samoa v Pacifiku, kde už vlastně nový rok přivítali.

Solidarnosť nam všeckym v zemjach europejskych třa. Něsmime spolihať enem na ty druhé. Pokupje držeť spolem, ľubiť svoju zem, svojich bližnich a něněchať se nikym ohlupovať a rozeštvavať! – pronesl lašský král ke shromážděným a připil „fajnym ľašským liguerem s tatarčokem," popřál štěstí, zdraví a Boží požehnání všem.

Na čupku se ještě zpívalo, lidé se občerstvovali svařeným vínem i slivovicí, bramborovými placky, fazolačkou i domácími řízky.

Kolem třinácté hodiny se pomalu začali všichni rozcházet do svých stran – Metylovic, Pržna, Frýdlantu, Hodoňovic, ale třeba i z Havířova, Frýdku. Mnozí sešli do hostince U Čendy, kde zábava na sále pokračovala. Hráli zde „hoši od Studny", a tak se lidé bavili, tancovali, občerstvovali do setmění. Přáli si veselého Silvestra i klidný nový rok 2015. Tak ať se vydaří!

2014-montecupelo-001
2014-montecupelo-002
2014-montecupelo-003
2014-montecupelo-005