lassky-kral-znakRok se s rokem sešel a Laši ze širokého okolí našeho pobeskydského kraje, si opět dali v pravé poledne na Silvestra schůzku na lašském Řípu – na Čupku (523m), nejvyšším kopci Metylovické hůrky. A přicházeli ze tří stran – od Hodoňovic, Metylovic a Pržna. V letošních výpravách na Čupek nebyla slyšet jen laština, ale i čeština, polština, slovenština a dokonce francouzština.

Už půl hodiny před polednem se tu scházeli lidé, kteří šli pěšky, na koních, se psy, šly celé rodiny s kočárky, starší i mladší generace, aby si vyslechli poselství lašského krále Zdeni Viluše I. To zde pronesl jen dvě minuty před polednem, zrekapituloval v něm starý rok, který pozvedl lašství zase o krůček výše ustavením lašské ambasády pro Valašsko a v Praze v hostinci U Kotvy. Dále zdůraznil:

„Netřeba se bát ekonomické krize, temných sil, které nám škodí. Je nutné si uvědomit, že velký poklad máme v naších duších, které vždy u správných Lachů oplývaly poctivostí, chrabrostí a pracovitostí. Proto je třeba držet vždy pospolu, milovat svoji lašskou zem a nenechat se nikdy oklamat", řekl ve svém novoročním poselství lašský král.

monte-cupelo-2011-009
monte-cupelo-2011-010
monte-cupelo-2011-011
monte-cupelo-2011-013

S úderem dvanácté hodiny připíjel Zdeňa Viluš I. Lachům, Laškám, „synkum a děvucham, všeckym chlopum aji robečkam" na zdraví a s přáním božího požehnání pozvedal lašský puškvorcový likér. Zazněla lašská hymna v jeho podání a mnozí přítomní, kteří se tu sešli v počtu okolo čtyřech stovek, se k jeho bouřlivému zpěvu přidávali.

Setkání pozdravili starostové okolních obcí, hodoňovický Čendaspolek připravil Pamětní listy III. silvestrovského výplazu na Monte Čupelo, které pak lašský král zájemcům podepisoval. Nechybělo ani občerstvení, něco na zahřátí i k zakousnutí. Tak ruina kdysi věhlasného hostince Na Čupku byla opět svědkem nebývalého přátelského setkání dobrých lidí, kteří se s přáním všeho nejlepšího do nového roku rozcházeli zase do různých stran, aby pak v půlnoci mohli přivítat se vší poctou rok 2012! Tak ať je dobrý a přívětivý!

monte-cupelo-2011-018
monte-cupelo-2011-019
monte-cupelo-2011-022
monte-cupelo-2011-023

Fotogalerie: Výplaz na Monte Čupelo (2011)

Připravujeme video z této akce.