lassky-kral-znak

Rok se s rokem sešel a kde jinde by Laši mohli vítat nový rok? Ano, na Čupku – lašském Řípu, nejvyšším kopci Metylovických hůrek. Již 4. ročník tohoto Silvestrovského výplazu se těšil opět nebývalé účastí. Lidé se snažili pokořit tento neveliký kopec (523m) hned z několika stran – od Hodoňovic, Metylovic, Frýdlantu a ti, kteří přijeli vlakem z Ostravy, vyrazili z Pržna.

Půl hodiny před silvestrovským polednem už byl Čupek v obležení Lachů, Lašek, pejsků se svými páníčky, koní s jezdci. Každý se snažil zaujmout nejvhodnější pozici, aby mohl vítat lašského krále. Chvíle čekání si krátili popíjením svařáku, vařonky či koštováním bramborových placků, které nabízela Lašské jizba Sedliště. Ale zpívaly se i lašské lidové písničky, lidé si přáli vše dobré do nového roku.

Ať žije lašský král, hurá," – takovými hesly vítali příchod Zdeni Viluše I. na Čupku, když se tu objevil se svoji družinou. Hodoňovický Čendaspolek zas překvapil svými transparenty, např. Pán Bůh vysoko, Praha daleko, Laši sobě, které roztáhl za provizorní tribunou, kde král začal v pravé poledne svůj novoroční projev ke všem Lachům světa. Nejdříve zrekapituloval rok uplynulý, vyzdvihl aktivity království lašského, které oslavilo v roce 2012 dvacet pět let svého trvání.

2012-vyplaz-monte-cupelo-01
2012-vyplaz-monte-cupelo-02
2012-vyplaz-monte-cupelo-03
2012-vyplaz-monte-cupelo-04

A co nás v tym roku 2013 čeka? Buděm voliť noveho prezidenta, ale žadny z nich něma kapky lašske krve. K volbam je třa isť, ať potem něskučitě, co nam to za hlavu státu zase ini podstrčili ...", apeloval na všechny přítomné Lachy Zdeňa Viluš I. Krulikovsky.

Poté pronesli krátké zdravice k občanům starosta Metylovic a zástupce obce Baška.

Lašský král nám mimo jiné řekl, že když budeme všichni držet pospolu a milovat svoji lašskou zem, svých bližních a nenecháme se rozeštvávat, pak nám nový rok přinese jen samé dobré události. Budeme v to věřit," podotkla jedna z účastnic výplazu na Monte Čupelo Ludmila Korousová.

Lašským „truňkem" král připil na nový tok 2013 a všichni doufáme, že jeho slova v nás probudí sílu, překonat vše, co bude třeba!

2012-vyplaz-monte-cupelo-06
2012-vyplaz-monte-cupelo-07
2012-vyplaz-monte-cupelo-08
2012-vyplaz-monte-cupelo-09