LSPS-logoNestává se v posledních létech tak často, aby sál bašského kulturního domu byl zcela zaplněn do posledního místa návštěvníky. U příležitosti 60. výročí trvání Lašského smíšeného pěveckého sboru Baška, se zde v sobotu 24. listopadu sešli milovníci sborového zpěvu ze širokého okolí.

Mezi čestnými hosty byli zástupci spřízněných pěveckých sborů od nás i ze zahraničí. Pozvání na jubilejní koncert přijal rovněž pan Adolf Kolčář (91), který stál u zrodu bašského pěveckého sboru a pan Radomír Stachura s manželkou, pětinásobný vítěz Rally Paříž-Dakar. Organizátory koncertu velice potěšila účast dlouholeté sólistky ostravské operní scény, paní Věry Heroldové (91), která začínala svou operní dráhu s Lubomírem Havlákem, častým účastníkem koncertů LSPS (1977-2006). Za obec Baška byli přítomni starostka paní Irena Babicová a místostarosta RNDr. Martin Čajánek.

Koncert velmi nápaditě moderovala Mgr. Daniela Navrátilová, která pozvala přítomné k cestě vlakem staletími a jejich hudebními představiteli jednotlivých období. Sbor se představil s vynikajícím programem. V jeho první části pod vedením své dirigentky Mgr. Janiny Ptakové uvedl skladby z období renesance, baroka, klasicismu, romantismu i ukázky lidové tvorby.

20121124-lsps-60l-017
V druhé části programu sbor popustil uzdu své tvořivé a hudební fantazie. Nejstarší člen sboru Josef Gara (78) v roli Jeníka a Michal Válek v roli Kecala uvedli duet z opery B. Smetany „Znám jednu dívku". Propůjčili si sice hlasy mistra Hakena a I. Židka, ale herecky předvedli oba protagonisté skutečně vynikající výkon. Muzikálové, ale i pohádkové skladby např. Shrek upoutaly svou choreografií a nápaditou kostýmní výpravou.

20121124-lsps-60l-029
Hostem této části programu byl hodoňovická kapela Šraml bojs, která v letošním roce oslavila 10 let od svého založení. Kapela uvedla několik vynikajících skladeb např. od skupiny Kabát to byla skladba „Malá dáma". Toto uvedení kapely se sborovým zpěvem mělo pravděpodobně svou první premiéru na české hudební scéně. Atmosféra, především druhé části byla neopakovatelná a bouřlivý potlesk návštěvníků předčil atmosféru mnohých profesionálních souborů, které v Bašce v minulých letech vystupovaly. Poděkování a uznání si zaslouží všichni, kteří se na vynikajícím provedení tohoto jubilejního koncertu podíleli. Nelze nezmínit mimořádné obětavosti starosty sboru p. Michala Válka, který má na úspěchu koncertu nemalou zásluhu. V jeho závěru to velice hezky vyjádřila mezi jinými gratulanty také starostka Bašky Irena Babicová, která ocenila vystoupení bašského sboru předáním „Bašského slavíka" do rukou sbormistryně Mgr. Janiny Ptakové. Ve vestibulu Kulturního domu byla k zhlédnutí menší výstavka věnovaná 60.leté historii bašského pěveckého sboru a ohlédnutí za MFPS Baška 2012.

20121124-lsps-60l-001
20121124-lsps-60l-002