Baška - cendaspolek-logoJednou z obcí našeho regionu, kde se daří udržovat masopustní tradici jsou i Hodoňovice. Protože Popeleční středa letos připadla na 22. února, masopust se tu proto slavil uplynulou sobotu 18. února 2012. A jelikož místní obyvatelé již vědí, co takový masopustní průvod a následné chování basy představuje, hospodyně pekly koblihy, boží milosti, hospodář zase chystal pálenku, aby účastníky maškarního průvodu občerstvili.

Maškary, mezi nimiž nechyběl medvěd s medvědářem, smrtka, cikánky, řezník, čertice, ale i slaměný maskot hodoňovického masopustu a jiní, se daly do pohybu hodinu po poledni za doprovodu dechové hudby Huťařka, za účastní folklorního souboru Beseda z Metylovic i spousty lidí bez masek, kteří se prostě jen tak přidali, aby podpořili tuto lidovou tradici. Ti všichni včele s velebným pánem, ministranty a zemřelou basou Máničkou s několika zastávkami přišli na rynek před místní hostinec U Čendy, kde už čekali lidé spolu s lašským králem a jeho družinou. Tady poté proběhl obřad chování basy.

2012-masopust-hodonovice-001
2012-masopust-hodonovice-002
2012-masopust-hodonovice-003
2012-masopust-hodonovice-004

„Basu Máničku je třeba důstojně pochovat, vystrojit jí šumný pohřeb, za to krásné, jak nás všechny obveselovala na místních tancovačkách a bálech. Je třeba se vypořádat s její pozůstalostí a patřičně se s ní rozloučit", řekl ve své smuteční řeči velebný pán (sehrál Aleš Ludvík, který již měl s touto rolí zkušenosti z loňska). Hrobník již dokončoval výkop hrobu – místo posledního odpočinku zemřelé basy, smrtka tady poletávala s kosou, ale cikánky se jí snažily opíjet, aby i ona zemřela a neškodila v „dědině". Nic naplat, obřad byl u konce, dva mladíci berou nebožku basu, doprovázejí ji čtyři nevinné, v bílém oděné dívky, aby ji doprovodily k hrobu. Zní smuteční pochod, obřad si nenechají ujít ani plačky a některé maškary. Basa Mánička je pochována, ale i smrtka skonala. Všichni přítomní se začínají bavit na sále U Čendy při muzice a zpěvu Huťařky, představuje se svými zpěvy a tancem i folklórní soubor Beseda.

Před hostincem jsou stánky s pečivem, perníkem, se zabíjačkou, ale i košíkářskými výrobky, kde si lidé mohli nakoupit dle libosti. Zahřát se je možné medovinou i svařeným vínem z Kobylí. Připraveno je i masopustní menu, takže nic snad nechybělo, aby lidé byli spokojeni, poplkali si se sousedem, probrali trable letošní zimy, ale třeba i zavzpomínali, jak to bývalo na dědinách kdysi za jejich mládí.

Občerstvení, plní dojmů a zážitků odcházeli do svých domovů, aby se veselili dál ti mladší nebo ti, co vydrží déle se bavit na podvečerní tancovačce při hudební produkci Dua Twist. Nechybělo ani překvapení večera – spartakiádní vystoupení na skladbu Poupata, které předvedli členové místního Čendaspolku a předání smutečního věnce občanů Hodoňovic, který byl uvit zemřelé Máničce, šťastnému výherci Bohumilu Ambrožovi. Možná těch taškařic a novinek na letošním hodoňovickém masopustu bylo více. Pořadatelé, kterými byli hodoňovický fojt a místní Čendaspolek děkují za finanční pomoc podnikatelům, obci Baška a všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na jeho zdárném průběhu.

„Na masopust u nás ve vesnici se vždy těšíme. Je to pro nás jakési zpestření dlouhých zimních dní a po letošních mrazech jsme se dočkali konečně nějakého rozveselení. Ráda pro maškary napeču koblihy, s manželem je občerstvíme, vždyť té veselé chase se nedá nic odmítnout. A konečně se můžeme těšit na jaro a s ním i na krásné slunečné dny", poznamenali místní senioři, manželé Kubáňovi.

2012-masopust-hodonovice-006
2012-masopust-hodonovice-007