Musím se přiznat, že do těchto dnů jsem ani pořádně netušila, co holubaření obnáší. Že v Hodoňovicích máme holubáře Vladimíra Žedka, který každý den nechává proletět své holuby a chodí je obdivovat i moje dvouletá vnučka, to vím, ale že je Vladimír mistrem ZO Baška v holubářských závodech, to jsem do této chvíle netušila.
A proto jsem si o dění okolo holubů nechala vyprávět osobou nejpovolanější přes tyto „holubářské záležitosti“ – Františkem Carbolem – předsedou Základní organizace Baška. Bylo to právě na výstavě poštovních holubů Oblastního sdružení Region Beskydy, která se uskutečnila 28. listopadu 2014 v sále hostince U Čendy.
„Už se okolo holubů motám čtyřicet let, kdy jsme v Bašce začínali s bratry Srníčkovými. A vidíš, dnes je tady nejmladší generace Srníčků, která se věnuje holubaření a mají úspěchy, což je jistě pro naši bašskou základní organizaci potěšující. A ještě čtrnáctiletý Jan Fuciman z Frýdlantu, kterému lásku k holubům vštěpil jeho děda Josef. A právě tento klučina uspěl se svými holuby na Mistrovství světa v Budapešti. Není to skvělé vědět, že máme pokračovatele ve své práci?“ rozvyprávěl se František Carbol.
Oblastní sdružení Region Beskydy zahrnuje deset základních organizací – od Frenštátu, přes Nový Jičín, Závišice, Bašku, Frýdek, Krmelín, Mniší aj., které se prostřednictvím svých členů – holubářů - zapojují se svými holuby i holoubaty do závodů na dlouhé i krátké tratě. Těch bývá do roka pro starší holuby (stáří rok a více) okolo dvaceti a pro holoubata (od tří měsíců) asi pět. A skutečně to nejsou krátké tratě – Plzeň, Jihlava, Cheb, ale také belgické Ostende či německý Koblenz aj. Najednou je třeba vypuštěno naším oblastním sdružením dva a půl až tři tisíce holubů, sleduje se jejich rychlost a doba, kdy se vrátí zpět k chovateli do holubníku. Tak holubi a holoubata sbírají body pro celkové hodnocení, tak se z nich stávají mistři tuzemských či zahraničních závodů. Na klecních štítcích a popiskách klecí vystavených holubů a holubic v Hodoňovicích jsme pak mohli číst, že vystavené kusy patří do Olympijské kategorie, že právě toto je Eso holubice, Super eso, Výkon holub atd. No, řekněte, tušili jsme, my laici, co vše se dá u tak křehkých malých ptáků hodnotit?
A nejen o holuby – krasavce, ale opravdu o ty nejlepší mají zájem i Číňané.
„Před několika lety koupil ode mne čínský občan holuba, a protože měl s ním a jeho potomky úspěch v Číně (v této zemi jsou holubi i součástí čínské armády!), oslovil mne opět a letos si vybral mých 27 holubů a zakoupil si je. Tomuto podnikateli jsem se u nás věnoval pět dní, on mě na oplátku pozval do Číny, kde jsem teprve viděl obrovské možnosti chovu holubů. A držel jsem i nejdražšího holuba z Evropy v ruce – stál „pouhých“ půl milionů eur,“ vyprávěl mi Marek Skrbek ze Studénky (věnuje se holubaření 25 let), který i v Hodoňovicích posbíral za úspěchy svých holubů několik pohárů.
V sále hostince U Čendy seděl mezi holubáři další dlouholetý chovatel holubů, bývalý československý reprezentant v řecko-římském zápase Vítězslav Mácha. Ten se svým bratrem chová holuby v Krmelíně a dělají jim samé radosti.
„Dva naši holubi se dostanou na celostátní výstavu v Lysé nad Labem a jeden pak postoupí i na Olympiádu v Budapešti,“ pochválil se se svými chovatelskými úspěchy Mácha.
96 vystavených holubů a holubic v sále hostince U Čendy v Hodoňovicích přišli obdivovat i místní občané. Byli přítomni vyhlášení výsledků těch nejlepších během celého roku. Tohoto úkolu se mistrně zhostila předsedkyně OS Region Beskydy Dagmar Bortlová. Občané se dále mohli zapojit i do bohaté tomboly, kterou si holubáři pro zpestření celé výstavy připravili. V místnosti to doslova vřelo, holubáři si sdělovali své dojmy z chovu i zážitky ze závodů holubů. A tak velkým přáním nejen toho nejstaršího chovatele holubů ZO Baška Arnošta Žarloka, ale i ostatních holubářů je, aby ti létající krasavci působili potěšení nejen svým chovatelům, ale byli i nadále posly míru a všeho dobrého na naší planetě Zemi. Věřme, že se jim toto přání vyplní!
Fotogalerie: Výstava holubů (2014)