poleK horkým srpnovým dnům, kdy lidé rádi odpočívají, zajdou se osvěžit do chladnějších vod řeky Ostravice či se občerstvit chlazeným pěnivým mokem, se v Hodoňovicích přidal i nepříjemný ozón, který snad každý z nás zaznamenal. Občanům bylo hned jasné, že je způsoben vyvážením digestátu z místní bioplynové stanice.

Při procházkách do pískovny a projížďkách na Čupek zjistili, že nejen strniště polí, ale i louky jsou hnojeny zmíněným digestátem. Kladli si otázku, proč najednou tolik zmíněného hnojiva je vyléváno na tyto pozemky. Nikdy v minulosti louky nebyly tak tmavé, na první pohled vypadající zcela zničené, jakoby mrtvé.

Po ohlášení na Obecní úřad v Bašce iniciovala starostka obce Irena Babicová s místostarostou Martinem Čajánkem schůzku s vedoucím agromechanizace Vladimírem Kozou přímo v terénu, kde louky vypadají nejhůř. Za hodoňovické občany byl přítomen i Aleš Ludvík, který pořídil fotografie uvedené lokality, a Dajana Zápalková. Pan Koza se k vzniklé situaci vyjádřil takto.

„Ano, vyvezli jsme zde digestát v takovém množství jaké máme povoleno. Je to nejzazší pozemek v Hodoňovicích, kam jsme digestát mohli vyvézt, abychom v těchto horkých dnech nezpříjemňovali ovzduší ve vesnici. Jsou to naše pozemky, které my musíme takto ošetřovat. Nevidím z naší strany pochybení. Jen časová tíseň nám zabránila v tom, abychom strniště, které je takto pohnojeno, do 24 hodin zorali. Byla dlouhá zima, která nám nedovolila vše řádně na bioplynové stanici vyčistit, to znamená vyvážet digestát rovnoměrně na naše pozemky. Věřím, že když zaprší, příroda se zregeneruje a občané zde mohou dál bez problémů chodit aniž by poznali, že zde snad bylo z naší strany pochybeno, řekl Vladimír Koza.

V závěru schůzky jsme byli dovezeni panem Kozou ještě na místa pod vysoké napětí v blízkosti, kde je farma s chovem koní, abychom se podívali, jak vypadá louka, která byla asi před třemi týdny hnojena disgestátem. Vzhledem k tomu, že je veliké sucho, zem je rozpraskaná, místy jsou patrná černá místa – pravděpodobně zbytky hustého digestátu. Roste zde jen srha, jílek  a jiné velice odolné traviny, takže je vidět, že regenerační schopnost tady je zachována.  Jak se příroda zachová dál, jak se vyrovná s tolika hnojivem, to jistě zjistíme za nějaký čas. Budeme rádi, když se louky opět zazelenají, najdeme na nich pasoucí se zvěř a budeme dál moc zajít cestou na nedaleký Čupek.

Starostka obce Baška Irena Babicová požádala zároveň vedení Beskyd Agro a.s. Palkovice, aby se zářijového Zastupitelstva, které proběhne v Hodoňovicích, zúčastnili i zástupci Beskyd Agra a.s. a zodpověděli občanům jejich případné dotazy ke zmíněné problematice.

Dajana Zápalková