2015-Diplom-odpadySoutěže „O keramickou popelnici“, kterou každoročně organizuje Moravskoslezský kraj s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., se zúčastnilo letos 299 obcí a měst Moravskoslezského kraje. Zástupci nejlépe třídících obcí a měst se setkali 26. listopadu 2015 ve vítkovickém zámečku, aby slavnostně převzali ceny v rámci již 11. ročníku celokrajské soutěže O keramickou popelnici. A je potěšitelné, že mezi nimi byli i představitelé Bašky – starostka Irena Babicová a místostarosta RNDr. Martin Čajánek, Ph.D., kteří převzali pro obec Baška 4. místo.

V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla navíc i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů.

Jak vyplývá ze statistik společnosti EKO-KOM, a.s., na jednoho obyvatele Moravskoslezského kraje připadlo za rok 2014 přesně 19,3 kg vytříděného papíru, 11,1 kg plastu, 10,5 kg skla a 0,1 kg nápojových kartonů. V součtu je to tedy 41 kilogramů vytříděného odpadu na občana kraje. Přitom třeba v roce 2005 to bylo jen něco přes 20 kilo“, uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Daniel Havlík. Za zmínku jistě stojí, že v letošním roce bylo v rámci projektu poskytnuto městům a obcím Moravskoslezského kraje zdarma 528 nových barevných kontejnerů na tříděný odpad.

Starostka obce Baška Irena Babicová převzala v kategorii obcí s počtem obyvatel od 2,5 - 15 tis. za 4. místo v této soutěži keramickou popelnici se slovy: „Velké díky patří především všem občanům naší obce, kterým není lhostejná ochrana životního prostředí v naší lokalitě. Děkuji všem, kteří odpad svědomitě třídíte, a věřím, že ne jinak tomu bude i v roce příštím.

2015-trideni-odpadu

Obce do 2 500 obyvatel