Baska-kresba

Jistě se ptáte - co v sobotu 14. června 2014 oslavovala? 580 let od založení obce. První historicky doložený zápis o existenci Bašky se váže k 24. srpnu 1434, kdy synové těšínského knížete Bolka I. – Václav, Přemek a Vladislav dávají za 500 kop stříbrných Arnoštu z Twarkova do zástavy město Frýdek a vsi Bašku, Bruzovice, Staré Město, Lhotu a Místek. Lze však předpokládat, že ves již byla osídlena o několik desítek let dříve.

Starostka obce Baška spolu s kulturní komisí a místními spolky připravili na sobotu 14.června 2014 zajímavý program, aby se občané mohli pobavit, ale též si zasoutěžit či jen tak se setkat s přáteli. Občané Kunčiček u Bašky a Hodoňovic přišli za doprovodu dechové hudby Huťařka včele s mažoretkami k místnímu kulturnímu domu, kde už byli očekáváni bašskými občany a rovněž starostkou obce Irenou Babicovou. Ta všechny přítomné srdečně přivítala s přáním příjemné zábavy během celého dne. A tak se také stalo. Až do nočních hodin se na venkovním podiu střídali umělci. Po Huťařce uvedlo divadélko Čtyřlístek představení pro děti. Ty se též mohly povozit na koních či se zabavit v dětském koutku.

Převážně senioři byli v sále kulturního domu přítomni besedě s malíři B.Šimoňákem, K.Ondráčkovou a A. Mosiem, kteří zde rovněž některá svá díla vystavovali. Svým poutavým vyprávěním o polyfonních hracích automatech a flašinetech zaujal i Zdeněk Hromádka, který dokázal své tři přivezené „staříčky" rozezvučet.

2014-oslavy-baska_011
2014-oslavy-baska_012
2014-oslavy-baska_013
2014-oslavy-baska_014

A pak už sál patřil dětem Základní školy Baška, které předvedly nejen svým rodičům, prarodičům, ale i všem přítomným hostům svá nacvičená hudebně-kulturní pásma. Bylo nač se dívat, vystoupení byla milá, předvedená s tím největším zájmem. Také byly děti za svůj výkon odměněny potleskem, ale i sladkou odměnou.

Odměny byly dětem rozdány i za jejich kresby, které představovaly různá stavení, přírodu, přehradu, prostě zajímavá místa obce Baška. A z perníkových medailí a drobných suvenýrů měly opravdu radost. Své vědomosti o obci prověřoval během oslav moderátor David Blahut, předseda kulturní komise, který svými všetečnými otázkami nejednou překvapil občany, ale ti mu to jistě neměli za zlé.

Na pódiu kulturního domu se představili i někteří členové oddílu Kung Fu z Bašky, byli mezi nimi i účastníci Evropského poháru v různých formách bojového umění, kteří dovezli z polského města Bieruń stříbro. Jistě svým vystoupením přítomné zaujali.

Hosté, kteří se přišli pobavit a zároveň občerstvit, měli možnost vybírat z nabízených dobrot, ať už masitých či sladkých, tekutých či hmatatelných. U medoviny nebo piva se setkali mladí, starší, hrál jim k tomu Dixieland, poté zazpíval i Dalibor Janda revival, ABBA revival. A ti, pro které byla „noc ještě mladá" přivítali i hudební produkci kapely R.U.M.

Zdá se, že oslavy 580. výročí založení obce Baška, i přes velký počet akcí v okolních vesnicích, se vydařily. Snad jen malou kaňkou v programu byly slabé dešťové přeháňky, které přišly. Ale krásná duha na obloze přinesla zase dobrou náladu a plkání přítomných, vždyť za tímto účelem pobavení zde přišli.

Tak na brzkou shledanou třeba na prázdninových Baškohrátkách!

2014-oslavy-baska_006
2014-oslavy-baska_007