dite-skluzavkaBaška - Deník se v úterý v rámci nové rubriky „návštěva bez ohlášení" podíval do Bašky. Ptali jsme se místních, jak se jim v obci žije, s čím jsou spokojeni i nespokojeni.

Už dvanáctým rokem bydlím v Bašce a jsem zde spokojený. Je tady klid a to se mi líbí. Je dobře, že nám konečně opravují kanalizaci, potřebovala se už opravit. Když už jsem u toho opravování, i přehrada by potřebovala dát více dohromady. Děti si nemají u přehrady kde hrát, nejsou tam žádné dětské parky, mohli by ho tam postavit, když už to je ta rekreační oblast," sdělil čtyřiatřicetiletý Jan Stanke.

Obec je v krásném přírodním prostředí, proto se mi tady dobře bydlí. Před pár lety jsem se přistěhovala zpátky do své rodné vesnice za rodinou. Líbí se mi, že je tady dostupnost všech služeb mateřská školka, pošta, hasiči a další. Ale nelíbí se mi, že se kolem cest a chodníků povalují volně odpadky, vždyť to je ostuda pro naši vesnici," řekla šestatřicetiletá Lenka Kaňová.

Mohli by tady dát více odpadkových košů. Vím, že se zde opravuje kanalizace, ale to nemění situaci. Také u přehrady by se mohly vyměnit odpadkové igelitové pytle za popelnice. Pytle se snadno roztrhnou a odpadky se válejí všude možně po zemi," podotkla Lenka Kaňová.

Ta také dodala, že v Bašce chybí vyžití pro děti: „Mohly by se zde otevřít například výtvarné, hudební a sportovní kroužky. Děti si nemají kde hrát, v obci chybí dětské parky a hřiště. Jeden by se mohl postavit alespoň v centru, nebo na přehradě." „Jsem tady spokojený, žiji tady už pěknou řádku let. Vadí mi jen jedna věc. Obec prodala bývalou budovu samoobsluhy i s chodníkem, po kterém jsem chodil do kostela. Chodník je nyní soukromým majetkem majitele obchodu, kde parkují auta, a nedá se přes něj přejít. Musím teď obcházet rušnou křižovatku, abych došel do kostela," stěžoval si osmašedesátiletý obyvatel, který nechtěl být jmenován.

Jsem tady spokojená, ale mohli by opravit chodníky, až dodělají kanalizaci. A také vlakové nádraží by se mělo opravit. Chybí mi zde pouze jedna věc, a to je pořádné středisko, ve kterém by byli všichni doktoři a zubaři. Doktory navštěvuji ve Frýdku-Místku a někdy to je problém," dodala třiačtyřicetiletá žena.

Já už žiji v Bašce pětadvacet let a líbí se mi tady, doslova mi obec přirostla k srdci.V letošním roce jsme ukončili upravování ploch okolo vodní nádrže. Vzniknou tady mobiliáře, ve kterých chceme zřídit dětská hřiště, protože jich v obci moc nemáme. Také budujeme v blízkosti přehrady lesopark," sdělila Irena Babicová, starostka Bašky.

Zdroj: fm.denik.cz - Markéta Kmecová