V souvislosti s povodní bude Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě zajištěná možnost bezplatné kontroly jakosti vody u individuálních vodních zdrojů, tj. studní na území Moravskoslezského kraje.

A) Jaké studny mohou být do bezplatných kontrol zařazeny?

• Přímo zasažené (zaplavené) studny.
  • Studny, které nebyly přímo zasažené povodní, ale povodně se v oblasti vyskytovaly a voda ve studni jeví změnu oproti stavu před povodňovou situací (zákal, zápach, změna barvy nebo chuti).

B) Podmínky, jejichž splněním je podmíněno provedení bezplatné kontroly

• Studna spadá do jedné z kategorií, které mohou být do bezplatných kontrol zařazeny
  • Studna je jediným zdrojem pitné vody a odpovídá základním požadavkům na stavebně technické zabezpečení.
  • V oblasti již opadla povodňová vlna a došlo ke stabilizaci situace v daném území (např. pokles zvýšené hladiny podzemních vod).
  • U studen přímo zasažených povodňovou vodou musí bezplatnému laboratornímu rozboru předcházet provedení sanačních prací včetně následné dezinfekce vody na náklady majitele studny (nutné dodržet doporučený časový odstup mezi dezinfekcí vody a odběrem vzorku cca 2 týdny); u studní, které nebyly přímo zasaženy, musí předcházet jednorázová (šoková) dezinfekce (nutné dodržet doporučený časový odstup mezi dezinfekcí vody a odběrem vzorku 1 - 2 týdny). Doporučený postup sanace najdete zde https://mzd.gov.cz/postup-pri-sanaci-studni-postizenych-povodnemi/
  • Před odběrem musí být voda ve studni bez průvodních organoleptických změn jakosti, především bez zákalu a zápachu.

C) Další podmínky a požadavky

• Upřednostnit lze trvale obydlené objekty, stavby zkolaudované a využívané bydlení.
  • Bezplatný odběr se nevztahuje na rekreační objekty, s výjimkou případů, kdy je rekreační objekt využíván celoročně nebo slouží jako evakuační místo, případně pokud starosta obce zařazení konkrétní studny relevantně odůvodní.
  • Zdarma je prováděno pouze první vyšetření jakosti vody.

Zájemci o vyšetření vody po splnění sanačních podmínek se hlaste u paní Petry Odlevákové tel: 558 445 227, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zde naleznete čestné prohlášení, které je nutné vyplnit:

pdfcestne_prohlaseni_studny.pdf95.73 KB