Poslední květnovou sobotu byl pro Bašku velký den. Společně jsme mohli zažít Den obce Baška, a to v prostorách, které se již loni tak osvědčily, na fotbalovém hřišti v Kunčičkách u Bašky.

Přesto, že se ve stejný den konala spousta dalších akcí v blízkém i vzdálenějším okolí, a nenadálou obří konkurenci nám dělala časově souběžně probíhající semifinálová utkání mistrovství světa v hokeji, byla účast opravdu velká, což mělo následně vliv na spokojenost prodejců i pořadatelů. Počasí i přes hlášené přeháňky vydrželo a nepokazilo tak náročné přípravy, které byly zahájeny více než půl roku před datem konání akce.

Opět, ostatně tak, jak jsme již každoročně zvyklí, se sešly místní spolky s nabídkou různých dobrot jak sladkých, tak slaných, ale i trochu mastných. Vesnicí se táhla vůně buchet, koláčů, vaflí, cukrové vaty, popcornu, které přebíjely vůně klobás, párků, bramborových placků, zelňačky i guláše. Na místě k tomu všemu teklo proudem nejen pivo, ale i Birrel, kofola, ale třeba i medovina a jiné nealkoholické i alkoholické nápoje.

Na straně pod tribunou probíhal dopoledne turnaj nadějných fotbalistů z přípravek O pohár Karla Kovala, později pak utkání dorostu Bašky, a také utkání mužů Baška x Klimkovice.

Na opačné straně tribuny pak byl od 14 hodin připraven hudební a kulturní program, který oslovil širokou veřejnost, neboť až do nočních hodin byla skvělá atmosféra.

Po úvodním slovu a přivítání všech starostou obce byli symbolicky vypuštění holoubci. Následovalo vystoupení žáků naší základní školy. Během celého odpoledne zazněl žánrově tentokrát opravdu velmi rozmanitý výběr jako country, folk, rock i metal. Nejprve jsme mohli slyšet Petru Černockou, která si hned úvodní písní Saxana získala publikum. Poté následovala skupina Schelinger revival, po ní Brontosauři revival a posledním účinkujícím dne byla skupina Morčata na útěku.

Především našim nejmenším návštěvníkům byl určen nafukovací Bootcamp, na kterém také proběhly rychlostní soutěže dětí i dospělých. Viděli jsme ukázku hasičů, kde například ti nejmenší z nich simulovali dopravní nehodu, její zajištění a ošetření zraněných.

Všem přítomným byla představena nová sportovní disciplína Hobby horsing, která spočívá v jízdě na koni. Ten koník ale není živý, jedná se o vyrobenou hlavu koně umístěnou na tyčce, takže veškeré překážky překonává sám jezdec.

Během dne také Charita Frýdek-Místek zajistila program na tvoření pro děti i dospělé, MŠ měla program pro ty nejmenší, Skauti prezentovali svůj oddíl a nabádali mladé teenagery k trávení jejich volného času v přírodě.

Přesto, že vstup na akci byl zdarma, dovolili jsme si požádat vás o dobrovolné vstupné, jehož výtěžkem chceme finančně podpořit naše děti v jejich volnočasových aktivitách konaných v naší obci. Vybralo se celkem 6 154 Kč.

Děkujeme všem, kteří se jakkoliv zapojili do realizace Dne obce Baška, vážíme si toho, odvedli jste opět velký kus práce. Akce byla podpořena i finančním grantem společnosti SMVaK a Obce Baška, za což vyslovujeme veliké díky. A žádné takové setkání by nemělo náboj bez vás, návštěvníků. Těší nás to, vytvořili jste pohodovou atmosféru, program proběhl bez jakýchkoliv incidentů, což nás utvrzuje v tom, že naši občané se rádi přijdou pobavit. A když k tomu mají i zázemí s občerstvením, dokážou to ocenit. Toto je i pro nás, organizátory a členy kulturní komise Obce Baška, příjemné zjištění.

Na shledanou za krásných letních dní při promítání filmů v kterékoliv části naší obce.

Kateřina Korbášová

Fotogalerie: Baška na Bašce (2024)

Baška na Bašce (2024)