V sobotu 27. 5. 2023 proběhl tradičně pod názvem Baška na Bašce Den obce Baška, který byl také oslavou 85. výročí založení TJ Sokol Baška.

Právě díky spojení těchto dvou významných událostí se akce konala v prostorách fotbalového areálu v Kunčičkách u Bašky. Na trávníku před tribunou tak od ranních hodin probíhaly fotbalové zápasy. Dopoledne se hrál turnaj nejmenších žáků, odpoledne nastoupili žáci Bašky proti Janovicím a k večeru jsme se těšili na fotbálek bývalých hráčů Bašky. Vrcholem sportovní části programu byl bezesporu zápas AMFORA versus Baška 50+, který přilákal nejen fotbalové nadšence.

Na opačné části areálu probíhal v odpoledních a večerních hodinách program Dne obce. Po slavnostním zahájení a úvodním slovu místostarosty města Třebíč, které je naším partnerským městem, jsme na pódiu přivítali děti Základní školy Baška. Ty nám zahrály na klavír, přednesly básničku, zazpívaly a předvedly gymnastické vystoupení.

Členové Amfora klubu Pavel Větrovec a Petr Salava si pro diváky připravili hudební soutěžní program České a světové evergreeny. Zkrátka nepřišli ani nadšenci motorových veteránů, kteří se mohli potěšit jejich přehlídkou přímo na ploše.

O hudební program se postarala kapela Sousedé, následovali je Slepí křováci a Přátelé Dr. Melouna. Závěr večera patřil kapele Sagar a jejich Queen & Freddie Mercury show.

V průběhu odpoledne proběhla praktická ukázka hasičů z Bašky, kteří názorně předvedli, jak se má, a potažmo nemá, hasit hořící olej. Pro děti byly k dispozici skákací hrad a gumová skákací lana, v režii Charity probíhalo malování na obličej a výroba odznaků, hasiči zabavili děti na hasičské překážkové dráze, myslivci vystavovali své trofeje, holubáři zpestřili program vypuštěním holubů. Pro všechny bylo místními spolky a obcí Baška připraveno bohaté občerstvení.

Program díky spojení oslav fotbalového výročí a Dne obce byl velice poutavý, a tak přilákal do areálu rekordní množství diváků, kteří se bavili do pozdních nočních hodin. Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu tohoto povedeného dne, a také všem, kteří přišli a pomohli vytvořit celodenní bezvadnou atmosféru.

Součástí obecních slavností byla také dobrovolná sbírka na podporu aktivit dětí v obci. Z celkového výtěžku ve výši 7 484 Kč bude zakoupen nový pingpongový stůl, který bude sloužit všem žákům základní školy, místním spolkům a využití bude mít také při tradičním Tříkrálovém turnaji ve stolním tenisu. Děkujeme všem za podporu.

Na závěr už nezbývá než popřát Bašce ZDAR a fotbalu zvláště!

Hana Poledníková

Foto: Petr Lukeš, Libor Blahut

Fotogalerie: Baška na Bašce & 85 let fotbalového oddílu (2023)

Baška na Bašce & 85 let fotbalového oddílu (2023)