Ve středu 18. května Bašku navštívila komise, která hodnotí obce v soutěži Vesnice roku 2022, kam je letos přihlášena také Baška. Soutěž probíhá po celé České republice.

Jejím cílem je, aby se obce prezentovaly ve všech oblastech svého rozvoje a aby informovaly o svém historicko-geografickém profilu. Jde také o prezentaci našeho venkova, tedy o to, jak se žije na vesnici dnes a jak obce umožnují spolkům realizovat se ve společenském životě.

Komise dorazila v 11:00 a byla přivítána chlebem a solí. Poté si její členové prohlédli na cedulích nově připravované stavební projekty, které mají změnit v moderním stylu ráz Bašky, a ještě více zpřístupnit služby našim občanům. V zasedací místnosti obecního úřadu komise shlédla prezentaci obce, kterou představila starostka Irena Babicová v podobě leteckého pohledu na celou Bašku. Dále komise shlédla fotografie reprezentující naše spolky, jejich akce a také obecní akce. Poté se komisaři odebrali do knihovny, jejíž multifunkční využití v podobě minigalerie, workshopů a přednášek všechny velmi příjemně překvapila.

Cesta mini autobusem obcí pak vedla do Hodoňovic, na Hlínách komise viděla projekt biodiverzity, přes centrum Kunčiček se pak dojelo na fotbalový areál, odkud se komisaři přesunuli na přehradu. Po krátké procházce areálem autokempu všichni poobědvali myslivecký guláš, který připravili členové Mysliveckého spolku.

V bodré diskuzi se pak ještě všichni jeli podívat do nové základní školy. Budova školy je totiž nejen dominantou obce, ale také velmi dobře realizovaným projektem Bašky v rámci zpřístupnění vzdělání širšímu okruhu zájemců.

Komise strávila v Bašce pouhé dvě hodiny, nicméně její členové byli překvapeni bohatým spolkovým životem, výrazným využitím geografických možností obce v rámci turismu a letní rekreace a v neposlední řadě také počtem realizovaných společensko-kulturních akcí.

Foto: V. Kryl

Vesnice r.1    Vesnice r.4